Közúti baleset
Auctrix 2011.12.31. 13:53
011. 12. 19. reggel, Dunakeszi
6:45 – Az áldozat elindult otthonából a buszmegálló felé.
6:55 – Az áldozat áthaladt a Kossuth Lajos utca és a Széchenyi utca sarkán, de az átkelés közben egy világos színű gépjármű bekanyarodott a Széchenyi utcáról (az áldozat háta mögött), majd elgázolta az átklő gyalogost, aki nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.
6:56 – Az elkövető kiszállt a gépjárművéből, felajánlotta a segítségét az áldozatnak, de az áldozat elutasította.
6:57 – Az áldozat járóképességének birtokában távozott, majd az elkövető is elhagyta a helyszínt…
.oOo.
Hideg, téli reggel. Ráadásul nem volt jó kedvem se.
Fáradtan ébredtem, a szemeimet is alig bírtam nyitva tartani. A tagjaimban éreztem, hogy ezt a napot nem nekem szánta a sors, de reménykedtem abban, hogy az iskolában megjavul ez a hangulat.
Ők mindig segítettek elfeledtetni velem a gondjaimat, mégha arra a kevés időre, melyet az osztállyal együtt töltöttem. Ha ők nevettek, nekem is felragyogott őszintén vidám mosolyom.
Lassan öltöztem, hogy minél később kelljen a házból kilépnem. Nem szerettem a hideget, mindig fáztam, még két pulóverrel és kabáttal együtt is. Valahogy nem nekem tervezték a telet.
Miután az összes vitamint lenyeltem, amit édesanyám minden reggel gondosan kihelyez az étkezőasztalra, magamra vettem a sálamat és sötét színű kabátomat.
Nyöszörögve köszöntem el, amikor kiléptem a téli reggelbe, mely pont olyan sötét volt, mint az éjszaka. Hirtelen nem is tudtam, hogy milyen napszakba csöppentem bele, annyira megzavart ez a feketeség.
Mindenesetre elindultam a buszmegálló felé, ahol aztán újra fűtött helyre kerülhettem. Szerencsére nem kellett sokat sétálnom…
A csontig hatoló hidegben feltettem fejemre a csuklyámat, hogy távol tartsam magamtól a külvilág rideg képeit, s a jeges levegőt.
Így sétáltam egyenesen a hosszú, elhagyatott úton. Egyedül éreztem magam, s kicsit féltem is a körülöttem magasodó házak közelében. Mind olyan üresnek hatott, mintha nem is éltek volna benne emberek, hanem mint hatalmas, üreges szobrok álltak volna ott sorban, egymás után, mint valami kiállításon.
A lehető leggyorsabban próbáltam elhaladni ezek mellett, közben összébb húztam kezemmel a csuklyámat, mert az út végén magasodó dombon már fújt a szél. Már nem választott el sok a célomtól, de nem siettem, volt még időm a busz érkezéséig.
Egy forgalmasabb kereszteződésen kellett áthaladnom. Itt mindig körültekintően viselkedtem, hiszen sehol a közelben nem volt zebra, mely biztosíthatta volna átkelésemet – valamilyen szinten.
Az autók veszélyes sebességgel közeledtek, majd haladtak el előttem. Lestem azt a pillanatot, hogy mikor kelhetek át biztonságosan a távoli reflektorok gyenge fényében…
Mikor ezt a ritka pillanatot észrevettem, gyorsan átfutottam az úton, s megkönnyebbülten sóhajtottam. A kereszteződés forgalmasabbik útján sikeresen áthaladtam, már csak a kisebbik út választott el a buszmegállótól.
Szívesen mentem volna keresztül az utakon csak egyszer, a kereszteződés kellős közepét áthágva, de erre szinte soha nem adódott lehetőség. Így kétszer kellett élet-halál harcot vívnom az autósokkal, akik sokszor meg sem állnának, hogy átengedjenek, hacsak nem lépek le az útról…
Valóban veszélyes játékot űzünk, nap, mint nap… de sokszor tudomást sem veszünk róla, mert már annyira természetessé vált.
Én ezen a napon megértettem és észrevettem ezt.
Mikor a második úthoz érkeztem, nyugodtan pillantottam keresztül: láttam, hogy sehol sincs a közelben autó, így ráléptem a harcmezőre, és átsétáltam…
volna.
Ámde a hátam mögött egy autó épp bekanyarodott abba a sávba, amelyben én voltam…
Nem vettem észre a közeledő veszélyt csuklyám takarásából, csak akkor, amikor az autó már csak néhány centiméterre volt tőlem, amikor már túl késő volt tenni, elugrani vagy átgondolni, hogy mi fog ezután történni.
Az ütközés után, emlékszem, forgott velem a világ, majd a földre zuhantam, a kocsi elé. Nem is éreztem hirtelen semmit, halkan nyögve a térdemre emelkedtem.
Az érzékeim kihagytak néhány pillanatra, az autó ajtajának becsapódása ébresztett fel. Lassan felegyenesedtem, kesztyűs kezemet a világos metálfényezésű motorháztetőre nyomtam.
A sofőr az ajtó mellett maradt, s onnan kérdezte nyugodt hangon:
– Jól vagy?
Megcsóváltam a fejem, s élettel teli hangon válaszoltam neki:
– Igen, semmi bajom!
Ekkor kicsit közelebb lépett, és semleges érdeklődéssel kérdezte:
– Nem láttad, hogy jövök?
Magamban ezen nagyot nevettem: „Szerinted miért fetrengek a kocsid előtt?”
– Hát, nem. Pedig körülnéztem, s nem láttam sehol sem autót… Nem is értem.
Hangom kicsit zavarttá vált, megdörzsöltem a térdemet, mely egyre jobban fájni kezdett. Ezt a sofőr is észrevehette, mert előzékenyen felajánlotta, hogy elvisz a kórházba, de erre én csak a fejemet ráztam, s közben az áhított buszmegálló felé néztem. Arra gondoltam, hogy le fogom késni, ha nem indulok el rögvest.
A vezetőre tekintettem. Harmincas éveiben lehetett, fején kevés, sötét színű haj ült. Arca közönyös volt, vagy csak én nem tudtam felfogni a kintről érkező jeleket, képeket, hangokat.
Leléptem az útról a biztonságos járdára, az ott álló kerítésnek támaszkodtam, s újra megdörzsöltem lüktető térdemet. A férfi még mindig ott állt a vezető oldali ajtónál, s zsebre tett kézzel bámult rám.
Bizonyára ő sem értette a történteket.
Végül szó nélkül tovább álltam. Nem tudtam, hogy ilyen helyzetben mit kell mondani. Esetleg köszönjek el tőle, s kívánjak neki szép napot? Ostobán hangzott volna az elütött ember szájából…
Döcögve sétáltam a buszmegállóba, egyszer még visszapillantottam az útra, de az autó már nem volt ott… Nem is emlékszem rá igazán, csak a világos színére, s erősen világító lámpáira.
Megálltam, s nyugodtan vettem tudomásul, hogy a napom gond nélkül folytatódik, mintha semmi sem történt volna. Emellett tanúskodott az a rengeteg ember is, akik szintén a buszra vártak, egy nagy fekete halomba gyűlve. Tudtam, hogy látták, mi történt, s mégsem éreztem, hogy bármi rosszat tettek volna azzal, hogy nem jöttek oda hozzám segíteni vagy megkérdezni, jól vagyok-e.
Hiszen, nem történt semmi… Élek, s csak ez a lila folt fog engem emlékeztetni egy kis ideig arra, hogy az az átlagosnak induló nap lehetett volna valami egészen másmilyen is.
|