A varázsló kertje
Auctrix 2012.01.20. 22:00
Illusztráció: Gulácsy Lajos: A varázsló kertje
Minden olyan csodálatosan szép volt. Ilyen kertet még soha senki sem pillantott, s ők ketten úgy sétáltak egymás mellett, mintha ott születtek volna. A fák nekik daloltak, a madarak nekik susogtak. Övék volt minden, s ők ketten a kerté voltak.
Keleties illatok terjengtek a fák ágaira akasztott füstölőkből, mely összekeveredett a megannyi virág illataival édes, s mégsem tömény elegyet alkotva. Olyan volt, mintha szellemek szálltak volna felfelé a magasba, amik lassan szétoszlottak, majd egy egésszé olvadtak a levegőben.
A nő és a férfi gyengéden fogták egymás kezét, szinte nem is érezték a másik bőrét. A kert fáit figyelték méla tekintetükkel, a fákat, amelyek lombkoronái a magasban összefonódtak, alig engedtek valami fényt a földre.
A férfi felemelte szemeit az eltakart égre, hagyta, hogy kedvese vezesse kezénél fogva. Sokáig így tartotta fejét, de aztán elfáradt a nyaka, s leeresztette arcát – már a földet nézte.
Nagyot sóhajtott.
– Jól vagy? – A nő selymes hangja mosolyt csalt ki belőle, s gyönyörű arcára tekintett. Megállt egy pillanatra, hogy végigsimíthassa azt a fehér arcot, azt a kecses nyakat, azt az íves vállat.
– Persze, hogy is lenne bármi bajom, ha veled lehetek? – Homlokát az övéhez nyomta, mély levegőket vett. Elbódította az illata, magához ölelte őt, egy ideig ebben a csendben álltak. Ebben a nyomasztó, súlyos csendben.
Egyszer csak elengedte, s tovább sétált. Mélyen a gondolatiba merült, s továbbra is a földet pásztázta tekintetével. Kedvese egy pillanatig még megdermedve figyelte, ahogy távolodik az egyetlen férfi, akit az életében valaha látott.
– Máris elmégy? Olyan keveset voltunk együtt! Várj, ne rohanj el! – Utána iramodott, s elkapta a karját, magához szorította, ölelte, mint egy őrült, mintha az élete függne tőle. A férfi mereven maga elé nézett, nem illette szavakkal, nem nézett rá. Csak állt ott a nő keserves fojtásában, akárcsak egy szobor.
– Ne haragudj rám, hogy máris itt hagylak. Dolgom van a világban. – Hangja száraz volt, szinte már kegyetlen. A kedvese csodálattal vegyes félelemmel engedte el, távolabb lépett tőle:
– Állandóan csak a Világ! Én miért nem mehetek egyszer veled oda? Állandóan ebben a kertben vagyok, nincs itt senki és semmi… Kérlek, ne menj el soha többé! – A nő arcát sós könnyek szántották fel, nyíltan engedte láttatni fájdalmát. Ez az ember mindig csak megbántotta, nem is figyelt rá igazán – gondolta.
– Nem tehetem, hiszen te is tudod! – A férfi arca megenyhült, letörölte a szomorú könnyeket, s egy csókot nyomott a nő homlokára. – Holnap megint eljövök hozzád, s akkor egész éjszaka csak veled leszek!
Ezek a szavak minden egyes búcsúnál elhangzottak, de ő soha nem tartotta meg az ígéreteit. Soha, egyszer sem, egyiket sem. Pedig olyan sok szépet mondott már neki, hogy elviszi a kerten kívül, hogy csodálatos ruhákat hoz neki, hogy felolvas neki szerelmes verseket, hogy örökké őt fogja szeretni, hogy királynőként fog reá nézni. Bár ő nem is tudta mik ezek, de nagyon szerette volna mindezt a csodásnak hangzó dolgot.
Mióta csak az eszét tudja, ebben a kertben élt. Ez a férfi volt mindene, csak neki élt. Őt várta mindig, őt akarta mindig. Ó, mekkora öröm is volt neki, mikor meglátta a kert kapujában, ahogy a nap elment a feje fölött!
De az utóbbi időkben egyre kevesebbet látta ezt az embert, egyre később érkezett, egyre korábban távozott. Nem tudta, hogy mi az oka. Ugyanúgy szerette, mint azelőtt, de néha elmerengett, s mintha valami teljesen másra gondolt volna. Félt, hogy elhagyja őt, hogy egyedül marad a kertben…
Egyszer megpróbált kiszökni, s követni szerelmét, de a kaput elzárták előle a tövises bokrok, amikor meg akarta közelíteni – egyébként nem volt más építmény a kertben. Csak az a kapu, ahol minden egyes nap eltűnni látta kedvesét, ahonnan már egy másik világ nyílt.
Sose mesélt róla, hogy mi van odaát. Bizonyára olyan más a kinti élet, hogy nem is értené, mi az. Talán veszélyes és félelmetes is. Ő is intette, hogy addig jó neki, amíg a kertben lehet, de neki ez nem volt elég.
Mikor arról panaszkodott a férfinak, hogy unatkozik, hogy nem érzi jól magát, ő egy furcsa tárgyat adott neki, amit fel lehetett húzni vagy tekerni, s akkor madárcsicsergéshez hasonló hangok jöttek ki belőle. Ez volt az egyetlen tárgya kedvesétől, azokon a ruhákon kívül, melyeket magán hordott.
Ilyenkor mindig elővette azt a zenedobozt, s addig hallgatta, amíg el nem aludt a fák oltalmazó lombjai alkotta sátor alatt. Ez volt az egyetlen vigasza, ha egyedül volt. Az a zenedoboz, az az andalító muzsika…
Amikor felébredt, szerelme ott ült mellette a fa törzsének támasztva hátát. Szíve megremegett az örömtől, szinte sírni kezdett, hiszen ilyen még soha nem fordult elő, hogy már reggel ott lett volna életének értelme!
De aztán, egy pillanattal később megfagyott benne minden öröm. Látta, hogy arca borús volt, akár az ég, mikor vihar közeledik. Nem tudta mire vélni, sosem látta ilyen szomorúnak, még csak nem is tudott hozzá szólni.
A férfi elmenekült a kinti világból, rossz dolgok érték, ahogyan eltávozott a biztonság kertjéből. Olyan gyorsan visszatért, ahogyan csak bírt… de idebent se érezte már jól magát.
– Odakint… baj van. – Csak ennyit mondott, mert többet nem tudott, nem bírt. Félt attól, ami ezután következhet, s csak lassan húzta elő titkos zsákjából a szavakat, a gondolatokat.
Az a tiszta lélek vele szemben zavartan nézett rá. Soha nem mondta még, hogy odakint baj van. Odacsúszott hozzá, mellkasához szorította fejét, s hallgatta a férfi egyre gyorsabban dübörgő szívverését. A társa átölelte, karjai úgy fonták át, mintha kígyók lettek volna.
– Nagyon nagy baj van.
Nem mondott mást, hosszú perceken keresztül ezt mormolta, miközben nagyokat sóhajtott. Az ölében kuporgó nő pedig lassan reszketni kezdett a félelemtől. Nem mert szólni, nem mert megmozdulni, nem tudta, hogy mi történik. Egyre hidegebb lett…
– El kell hagyjalak.
A nő szívébe késként fúródtak ezek a szavak, pedig előre érezte. Számíthatott ezzel, hiszen jól tudta, hogy az Odakint csak egy esetben képes zavart okozni az életében, ha szerelmének el kell mennie… örökre.
Szomorúan feltekintett az egyetlen arca, amit ismert. Az eddig mindig mosolygós ajkak most remegtek, élettel teli bőre hófehér volt.
– De miért? – kérdezte végre a nő rekedten, élettelenül. Ámde a férfi nem válaszolt, csak felállt ültéből, s elnézett a távolba, a nap meleg, reggeli fényébe.
Felsegítette a földről kedvesét, s hosszan, mélyen a félelemtől kikerekedett szemekbe fúrta tekintetét. Megpróbált közös emlékeket felhozni szürke elméjéből, de nem talált semmit. Semmit.
– Nincs már erőm gondozni ezt a kertet. Belefáradtam… A világom fontosabbá vált, s neked már nincs helyed benne.
Ő erre nem kiabált, nem kezdett el zokogni, meg se szólalt… csak hideg könnyek csordultak le az arcán, s lehunyta szemét. Tudomásul vette végzetét – nincs helye a világában, nincs helye annak az életében, aki a legfontosabb neki. Hát ő inkább eltűnik, mintsem terhére legyen neki…
Elhallgatott minden madár, s a fák levelei is megdermedtek, a szellő elcsendesült… ő pedig füstté vált, átölelte szerelmét, a varázslót, majd felfelé szállt. Szétoszlott a levegőben, és eggyé vált a többi szellemmel, akik már régóta várták, hogy messzire vihessék őt, távol a kert börtönétől fel, fel az égbe, egészen a nap korongjához, ahonnan végre mindent láthatott és mindent hallhatott, ahol végre nem volt egyedül.
|