Felnőttek
Auctrix 2012.02.24. 23:09
Már jó ideje ugyanúgy teltek az éjszakák és a nappalok az egyre kisebbnek látszó bérelt lakásban: egy infantilisnek tűnő, de amúgy értelmes anya, az imént említett hölgy kicsit sem épelméjű húga, egy a semmiből odakerült fiús nő és egy alig nyolc éves kislány élték életüket. Szinte összepréselve.
A húg, akit Erdélyből importáltak – az itteniek (személy szerint az anya) beleegyezése nélkül és nagy bánatára – valóban nem volt százas. Nem csak ormótlan, elefántra emlékeztető külseje miatt és nem is apácanövendék mivolta miatt, hanem inkább hiányzó képességeinek állandó bizonygatása volt az oka annak, hogy nem sokan látták mind a négy kerekét.
– Akarsz röhögni? – így kezdődtek az izgalmasnak ígérkező éjszakák, amikből a kislány minduntalan kimaradt, mert akkorra már aludni küldték. A fiús nő, név szerint Manka, szőke, sünre hasonlító haját birizgálta, majd szívott egyet cigijéből.
A kis konyhában ült a divatos édesanya, szintén füstölgött, miközben sajnálkozó mosolyt próbált az arcára erőltetni, sikertelenül. Halk kuncogásba kezdett bele: eszébe jutott a legutóbbi eset az újságokból kivágott szentképekkel, imákkal, amikről érdemes tudni, hogy mennyiségének köszönhetően akár tapétázni is lehetett volna velük…
– Már az említése is izomgörcsöt vált ki – sutyorogta a divatnő, ahogy a hamut lerázta parázsló koporsószegének végéről. – Megint mit találtál ki?
– Mindig is akart egy mikrofont… na meg egy felvevőt, hogy visszahallgathassa csodás madárhangján előadott templomi énekeit. – A madár nem más volt, mint a varjú. Vagy valami hasonló rekedt hangú élőlény.
Manka nem is mondott semmit, kacsintott egyet, s a következő pillanatban már a lakás másik végében termett, a szobába, ahol az eltévelyedett bárányokért álnokul imádkozó elefánt volt. Hálóingben. Ekkora lényre egyáltalán létezik ilyen méret? … A földig érő ruhában inkább nézett ki egy elfuserált villanykörtének, mint elefántnak.
– Gyere Ildikó, igyunk valamit – szólt hozzá hideg, komoly hangján, s mellé fejének intésével nyomatékosította a dolog fontosságát. A gyér fényben ülő apácakezdemény, ( sose lett belőle több ) idétlen vigyort függesztett arcára, melytől csak megbizonyosodhatott az ember arról, hogy vele valami nincsen rendben. Tipegve indult Manka után a konyhába.
Néhány pohár pezsgő. Értelmetlen fecsegés szentekről és az újságokból kivagdosott fecnikről, meg Zámbó Jimmyről, aki tulajdonképpen maga Jézus vala egykoron… Itatták szegényt, mértékkel ugyan, hogy a kellő feladatot elvégezhesse, amit Manka kitalált számára.
Amint a fiús viselkedésű látta, hogy Ildikó igencsak rötyögős állapotban volt, mindezzel megduplázva az olyan történések esélyét, amitől az ember a földön fetrengve röhög, mindhármukat beinvitálta az előbbi szobába, ami napközben a nappali szerepét töltötte be, éjszaka viszont szentképek és egy vízprédikáló otthona volt.
A divatasszony nagy szemeket meresztett Mankára, aki újra halálos nyugalommal az arcán mondta a következőket a kissé dülöngélő elefántnak:
– Na, Ildikó. Ott van az a szék. – Az a szék most kapta meg halálos ítéletét. Sikítva rohant ki volna a világból szerencsétlen bútor, ha tudna sikítani. Na meg persze futni. – És ott van az a magnó. – Felmutatott az egész falon végigfutó szekrény tetejére, ahol egy porosodó kazettalejátszó trónolt évek óta. – Állj fel a székre, peckeld az állad a szekrény tetejére és énekelj bele a magnóba, ott ni. – Volt egy lyuk a hangszóró kábelének a magnó elején, Ildikónak azt kellett megcéloznia. Az anya már nem bírta röhögés nélkül, kirohant a konyhába. Manka még tudta tartani komoly arckifejezését:
– Állj fel, na. Megnyomom ezt a gombot itt, s akkor a magnó felveszi a hangodat. – Felágaskodott a gombhoz, miután Ildikó felállt a székre nagy recsegve. A semmit sem tudó apácaelefánt csak örült annak, hogy végre van neki egy olyanja! Olyanja, mert a rendes nevét nem tudta soha. A többiről mondjuk „józan” állapotában sem vett volna tudomást, de hát ez így van rendjén.
Manka is kirohant, fulladozva terült el a konyha padlóján, ahova pár másodperccel azelőtt a divatasszony is megérkezett. Sírva röhögtek, annyira, hogy már nem is hallatták már hangjukat. Ebben a furcsa csendben aztán felhangzott a bent egyensúlyozó hatalmas lény énekhangja, valami irtózatos melódia, melyet tapssal kísért.
Nem vicc, az a nőszemély valóban beleénekelt a lejátszó csatlakozójába, mintha az valóban felvenné a… dalt. Erre aztán a konyhában fetrengő két felnőtt ember visítani kezdett, fel-felgurgulázó nevetésüket megpróbálták csitítani, de nem túl sok sikerrel. Arra nem is gondoltak, hogy a másik a szobában egy gyermek alussza édesnek mondható álmát.
Térdre emelkedtek, négykézláb, mint az állatok, úgy másztak át a lakás gerincét adó folyosón. Szőke fejüket aztán a fényárban úszó nappali ajtajánál kidugták, s fülig érő szájjal bámulták, hogyan énekel Ildikó a széken állát a szekrény szélén feszesen tartva, miközben tapsol egyszer az egyik, aztán a másik oldalán. Nézték, hogyan reng belé testén a háj, hogyan izeg-mozog hálóruhája, hogyan recseg szerencsétlen szék húsos lábai alatt…
Aztán a semmiből megjelent a két földön térdeplő nő mögött a díva kislánya. Mezítláb, kezében kedvenc plüssállatával figyelte, amint azok ketten semmivel sem törődve görnyednek ott az ajtóban. Álmosan törölgette szemeit, aztán elsétált anyja és barátnője mellett.
Nem szóltak hozzá, nem is pillantottak a kislányra, csak az elefántot figyelték, közben minduntalan visszafogták a feltörő röhögést.
A gyermek megállt az ajtóban, rezzenéstelen arccal végignézett a szobán, az éneklő apácanövendéken, majd visszapillantott a két felnőttre.
Nagyot sóhajtott, felemelte tekintetét a fehér plafonra, végül pedig csendesen, megértően, mégis kicsit lenézően csak ennyit mondott:
– Felnőttek!
|