Jelenések a jelenben
Auctrix 2014.04.06. 14:20
A palota nagytermében a fáklyákat épp eloltani készültek a szolgák, s ezt a lehető leghalkabban tették, mert látták, hogy uruk a nehéz trónusán mélyen gondolataiba volt révedve. A tűz fényét így lassan a nap sugarai váltották fel, az üvegablakokon keresztül a szivárvány minden színében pompázott az ifjú király, a trón, a falakon porosodó zászlók és címerpajzsok.
Naxosz ki nem állhatta ezt a mozdulatlan béna csöndet, ezért intett az egyik szolgálójának. Arra utasította, hogy hívja az udvari zenészeket vagy a mondákat éneklő bárdot, akárkit, csak valami szóljon híres termében, Pusztavég büszke falai között. A szolga tiszteletteljesen meghajolt ura előtt, s már rohant is dolgára, hogy szóljon a messziföldön híres bárd egyetlen fiának, aki majdnem olyan csodálatos volt, mint hajdan apja.
Caputius éppen az arcát mosta az érctálban, amikor a szolgáló halkan a fülébe súgta az úr akaratát. Az ifjú fáradtan sóhajtott, majd felvette udvari ruháit, megigazította vörös üstökét, kezébe kapta atyja lantját és indult királyát szórakoztatni. Ő maga nem látott olyan sokat a világból, de annyi történetet és dalt hallott az apjától és más bárdoktól, hogy különbbé tette őt minden most élő énekestől. Ezért büszkeség töltötte el szívét, s mindig élvezettel dalolt a főuraknak. Akármelyik szövetséghez is tartozók voltak. Ő a világot akarta járni, függetlenként. Nem érdekelte őt sem a Vörös Rend dolga, sem a Fekete Rend. Csak a szolgálataiért járó pénz volt az, ami miatt hajlandó volt egyszer az egyiknek, másszor a másiknak hódolni.
A trónteremig vezető úton találkozott nemes lovagokkal és egyszerű szolgálókkal is. A lovagoknak tiszteletteljesen köszönt, az egyszerű embereket igyekezett figyelmen kívül hagyni. Így ért el a királyi terembe.
A trónus elé sietett, s megállt az oda vezető drága, méregzöld szövettel fedett lépcsők aljánál.
- Hívattál, jóuram! – Nyájasan meghajolt a király előtt, aki végre odavetette rá tekintetét.
- Igen, Caputius, szeretném, ha énekeddel bezengenéd termemet, és megnyugtatnád heves gondolataimat.
- Milyen dalt szeretnél hallani? Nagy hősök tetteiről vagy az őseink életéről? – Az ifjú készségesen kezébe vette lantját, s már pengetni kezdte, hogy hangját próbálgassa.
- Nem, nem szeretném ezeket még egyszer meghallgatni. Kívülről fújom ezeket az ódákat, nincs valami új szerzeményed? – Naxosz megkínzottan pillantott bele a nyalka fiú égkék szemébe.
- Új szerzeményem nincsen. Pusztavégben nem jön az ihlet, s itt oly kevés dolog történik.
A király hátradöntötte magát trónján, tarkóját nekinyomta a tölgyfából faragott díszes háttartónak. Közben Caputius tanácstalanul nézte az úr lábát, s pengetése hirtelen elhalkult.
- A Teremtőről nem zengenek vajon dalokat a Vörös Rendben? Úgy hiszem az ő tiszteletére is írtak dicsőítő énekeket. Ezek közül ismersz egyet is? Szívesen meghallgatnám.
Erre a kérésre a dalnok aztán nagyot nyelt, s nem tudta, mit tegyen. Ismert ilyeneket, többet is, de úgy tudta, ezeket nem szívesen hallgatják a Fekete Rendben. De az úr ezt kívánta, hát meghajolt előtte és így szólt:
- De, nagyuram, tudok ilyet, s mindjárt elő is adom. Még apámtól hallottam ezt, s mindig élvezettel énekelte. Úgy hitte, hogy azzal életre hívhatja őt, hogy feladatát bevégezhesse. Nem tudom, miért szerette ennyire, de reménykedem, hogy uram is kedvét leli benne.
- S talán én is nyomára bukkanok. Halljam hát! – Naxosz intett, Caputius megköszörülte a torkát és előhívta emlékeiből a sorokat és a dallamot.
Csendesen indult, lassan és magasztosan, ahogy a hősi énekek szoktak. A király behunyta szemét, s hagyta magán átjárni a lant hangját:
„Nyáron a nap hevében
csodaváróban voltam
a Vörös vár templomában.
A főnix szavát keresték
teremtő Avol örök követői,
de mindhiába várták ismét.
Csalódott csönd lett úrrá,
csak remélni lehet már,
hogy ne jöjjön el értünk a halál.
Jöjj végre mihozzánk Teremtő,
hozz megváltást az égből,
és vedd le bűneinket lelkünkről!
A pengetés elhalkult, a dalnok éneke még visszhangzott az üres teremben néhány pillanatig, de aztán az is elült. A király fáradtan sóhajtott, de ugyanakkor jólesően is, így Caputius levette ujjait a húrokról, s figyelmesen nézte urának minden rezdülését. Szerette volna hallani tőle a dicséretet, hogy milyen jól énekelt, de várnia kellett rá.
Naxosz csak pihegett a trónján, nyugodt volt, régóta először. Aludni vágyott.
- Köszönöm, kedves dalnokom, élvezettel hallgattam minden sorát. Kár, hogy apád nem élhette már meg azt a napot, amikor a Teremtő eljő közénk.
- Magam is nagyon sajnálom őt. Jó ember volt. – Mélyen meghajolt. – Ha úgy kívánod, elővehetek még ilyen dalokat.
Naxosz intett, s Caputius tudomásul vette, hogy ennyi bőven elég volt a Teremtőből.
- Most menj, urad pihenni vágyik.
- Lehetne még egy szavam hozzád?
A király mogorván pillantott az ifjúra, tiszteletlenségnek tartotta azután beszélni hallani a dalnokot, hogy ő elküldte színe elől.
- Hallgatlak, de szavad legyen rövid.
- Uram, arra kérlek, hogy add ki az utamat! Vándordalnokként szeretném járni a világot tanulni és tanítani, de ehhez eddigi jövedelmeim igen csekélyek. Abban bíztam, hogy itteni szolgálataim után lovat és útravalót kérhetek tőled, kegyelmes királyuram!
Naxosz merően bámulta a fiút, aki még keveset tudott az életről ahhoz, hogy ilyen veszélyekkel teli útnak eredjen, de mégse tarthatta ott erővel, az énekesmadár is panaszosabban dalol, ha ketrecbe zárják, így végül úgy döntött, segít neki, így majd jó hírét viszi más udvarokba.
- Kérésedet meghallgattam ifjú, s aggódnod nem kell. Mindenféle jóval ellátlak, de egy dologra megkérlek.
- Teljesítem, bármi is az! – mondta izgatottan a fiú, arca kipirosodott, s a levegőt is gyorsabban vette.
- Ha hírét kaptad annak, hogy a Teremtő Pusztavégen tartózkodik társaságomban, vissza kell jönnöd, hogy dalaiddal elkápráztathasd.
A fiú bólintott, gyorsan s kissé ügyetlenül meghajolt ura előtt, hálát rebegett feléje, aztán gyors léptekkel távozott. Naxosz még figyelte a távozót pár pillanatig, ám aztán vállát megvonva felegyenesedett trónjáról, hogy hálótermébe indulhasson.
A pusztában álló vár magas termei drága díszekkel várták a királyt, még a nap is úgy sütött be az ablakokon, hogy az kellemes fényt árasszon szét. Naxosz elküldte maga mellől szolgálóit, hogy gondolataival egyedül maradhasson. Kisétált a szobájából kivezető erkélyre, hogy megcsodálhassa a reggeli tájat. Pusztavég ébredező lakói a vásárnapra készültek mind. Az úr szemében is valami izgatottság csillogott, amint eltekintett királysága és várnépe felett.
Azok ott lent mind az övéi voltak, mind a sok sürgő-forgó ember. Bármit mondott, bármit kívánt, azok megtették zokszó nélkül. Királyi hatalma mindenre feljogosította, s ezeket a ritka jogokat csínján gyakorolta a pórnépen. Bár fiatal volt, bölcsen uralkodott. Folyton képezte magát, hol olvasmányokkal, hol testedzéssel. Nép jól élt, panasza nem lehetett semmire, ezért aztán tisztelték őt tanácsosai és minden földi halandó.
Ő volt a Pusztító. Nevéhez sok harc és sokak halála fűződik, rémhírek is keringenek róla szerte a birodalmak között. Olyanok is, amik egyáltalán nem voltak igazak, s olyanok is, amik szóról-szóra igazak voltak.
Egy kaldvinói történetmondó, akinek a nevét nem ismerik, azt írta le a Pusztítóról, hogy irigység miatt pusztított ki nemesi családokat, köztük azt is, akié régen Pusztavég volt. De ugyanettől hallották azt is, hogy gyerekeket eszik ebédre, s hogy az Alvilággal cimborál.
Ki tudja, mi az igaz, s mi nem. Annyi bizonyos, hogy Kígyóvérű Naxoszt nem érdekelték a róla szóló históriák, sem a rosszmájú szóbeszédek, ő csak egy dologgal törődött igazán, s az a Teremtő volt.
Egyetlen igaz feladata volt az, hogy a Teremtőt megtalálja, és sajátjává tegye. Ezt a feladatát egészen addig a napig gyűlölte, hogy megpillantotta a lányt.
Abban a tekintetben látta önmaga pusztulását és felemelkedését, attól az arctól egyszerre támadt erő szívében, s gyengeség fejében. Tudta, hogy a Teremtő neki teremtetett, s hogy meg kell szereznie magának azt. Mégis félelem lett úrrá rajta látványától, s szabadulni kívánkozott tőle.
Életében először nem tudta, hogy mit tegyen. A Pusztító, a birodalmakat megdöntő hatalmas király tehetetlenné vált egy gyenge leány miatt. Ilyet a krónikaírók és a kaldvinói történetmondó sem hallott soha azelőtt.
A reggel csendesen telt el, olyan nyugalomban, ami nemes egyszerűséggel érthetetlen volt számomra. Arin a nappaliban üldögélt velem szemben, miközben kardját fente. Nem szóltam rá amiatt, hogy a fehér ülőgarnitúra tele lesz fekete vasporral emiatt. Nem tudtak érdekelni ezek az apróságok, helyette minduntalan a jövő járt a fejemben.
A jövő, amit előre megjósoltak. Csak nekem, illetve annak a másiknak, aki éjjel álmomban megölni igyekezett. Szép kilátásokkal kecsegtetett…
Nagyot sóhajtottam, ahogy átjárattam agyamon a gondolatokat, majd hátrahajtottam fejem a fotelben. El kellett hinnem a lovag szavait a varázslatokról és a mágiáról, a saját szememmel láttam és tapasztaltam is, hogy mikre képes Arin. Azonban még mindig nem voltam hajlandó minden szavát szentírásnak venni. Lehet akár a rosszakaróim közül egy, s ezért egy alapvető bizalmatlansággal kezeltem.
- Érdekes, hogy két örök erő egyszerű halandókra bízza rá ezt a döntést. Miért jó ez így?
Arin leemelte tekintetét fényes pengéjű kardjáról, unottan pillantott rám, aztán vissza a kardra.
- Ne kérdőjelezd meg Avol és Silinus akaratát. Hogyan is érthetnénk mi meg az öröklétűek törvényeit? Minekünk, halandóknak csak annyi dolgunk van, hogy kövessük őket és éljünk az ő akaratuk szerint.
A rideg fém csiszolt hangja késként állt bele az agyamba, de igyekeztem nem észrevenni. Végül már a fogaimat csikorgattam, mégsem tettem szóvá. Az a fiú játszi könnyedséggel tört be az életembe és a lakásba. Nem kérdezte meg, hogy akarom-e vagy sem.
Bevallom, minden rezdülése idegesített. Csak tettettem a nyugalmat, mert nem akartam közvetlen közelről megismerkedni a kardjával.
- Badarság ez az egész! Istenségekhez kötitek léteteket, ahelyett, hogy élnétek, úgy igazán?
Arin most már nem nézett fel rám. Sóhajtott és megvonta a vállát. Úgy tűnt, elég fáradt volt már a magyarázkodáshoz.
- Te ezt nem értheted, mivel sose hittél semmiben és senkiben. Saját magadban sem hiszel, hogy akarsz így élni?
Durcásan karba tettem kezeimet, s eltekintettem a válla felett. Mikor már nem bírtam tovább hallgatni a kardcsiszolás hangját, felálltam és szó nélkül a szobámba mentem. Valami elfoglaltságot kerestem magamnak, az asztalomhoz ültem és a rajzaimat kezdtem rendezgetni. Nagyon jobb dolgot nem tudtam kitalálni.
A fiú abbahagyta az élesítést, eltette sok harcot látott fegyverét, és lassan besétált hozzám, majd megállt mögöttem. Csendesen figyelte munkálkodásomat.
- Az a baj az éléssel, hogy nem én határoztam meg a kereteit. Olyan terhet róttak a nyakamba, amit nem kértem, de ellene nem is tehetek. Azt hittem, hogy majd felnövök, lesz rendes munkám és családom, közben pedig rajzolhatok és kiállításokat szervezhetek, majd öregkoromban szépen meghalok, ahogy az szokás. – Lehajtottam a fejem a hideg asztallapra. – Ehelyett menthetem meg a világot. Nem lenne könnyebb egyszerűen megölnöd? Akkor nem lenne probléma, eltelne újabb évszázad vagy több és az utódaid kereshetnék az új Teremtőt.
- Ennyire menekülni akarsz? – Arin megvető hangszíne sértette a fülemet, de nem reagáltam rá. – Ha nem tettem volna esküt arra, hogy megvédelek és elkísérlek az utadon, végeznék veled. Szíves-örömest.
Erre már felkaptam a fejem. Mégis hogy mondhatott ilyet? Arcom kipirosodott a dühtől, s olyan lendülettel pattantam fel a székről, hogy a fiú rémülten hőkölt hátra. Fortyogtam, ahogy azelőtt még soha, ami meg is lepett egy pillanatra. Odaléptem Arin elé, s mutatóujjamat először fenyegetően ráztam, majd a mellkasába döfködtem. Mindeközben üvöltöttem, ahogy a torkomon kifért:
- Na, idefigyelj, Arin! Nem vagyok hajlandó megtűrni téged a közelemben, ha ilyen szemétségeket mondasz nekem! Mit képzelsz magadról? Azt hiszed, hogy csak úgy idejössz és kiosztasz engem az életről meg mindenről? Ennek előtte nekem volt egy nyugodt életem, te meg feldúlsz mindent! Menj innen a fenébe vissza, nincs szükségem rád! Naxosz még talán nálad is jobb!
Arin szemrebbenés nélkül tűrte szavaimat addig a pillanatig, amíg Naxoszt megemlítettem, mert akkor övéből előhúzott egy tőrt, megragadta a hajamat, hátrahúzta a fejem, s a torkomnak nyomta a pengét. Egy pillanatig tartott az egész, még a dühtől izgatottan lihegtem, de már a félelem járta át a testemet, a csuklóját remegve ragadtam meg. Mozdulatlan maradtam.
- Fogd be a szád, te kis kurva! Nem azért jöttem, hogy ilyesféléket a fejemhez vágj! Hálásnak kéne lenned azért, hogy megvédelek attól az őrülttől. Naxosz nem jobb, ő a lehető legrosszabb ember, akit a föld a hátán hord! S most, légy szíves, hagyd abba az utálkozást és a folytonos ellenállást, mert nem lesz jó vége!
Riadtan tekintettem körbe, de segítséget nem kaphattam sehonnan, így néma zokogásba kezdtem. Arin dühe csillapodott ugyan, de még mindig vörös volt a képe. Görcsösen fogta továbbra is a hajamat, és merően bámult. Erős volt. Erősebb nálam, s ezt a fölényt élvezte. Élvezte, de aztán bűntudata lett. Eleresztett, s elfordult tőlem.
- A megfélemlítéssel sem mész sokra! Hogy bízzak meg tebenned, ha megfenyegetsz? Hogy nézhetnék rád úgy, mint egy jó barátra, aki segít a bajban? Ez a célod, nem?
Erőtlen szavaimat hallván a fiú nagyot sóhajtott, tanácstalanul tekintett fel a plafonra, majd tenyerébe temette arcát. Sok dologra felkészült, de önmaga kirohanásaira nem számított. Az elejétől kezdve úgy vélte, hogy képes eltűrni mindent, amit tőlem kap, de valamiért ő maga is fenyegetve érezte magát a társaságomban.
Annyi minden múlt ezen, s megrémítette, hogy nem képes elbírni velem, hogy elbukik, és már előre haragudott rám mindenért.
- Nehéz ez nekem is. Bocsáss meg a kirohanásom miatt, többet nem fordul elő! Valóban szeretnék egy jól működő kapcsolatot felépíteni, de ilyesfajtát még nem kellett soha. Össze vagyok zavarodva…
- És én mit mondhatnék?
Felerősödött a zokogás, s nem bírtam a könnyeimet megállítani. Arin még szerencsétlenebbül érezte magát, jobbnak látta elhagyni a szobámat. Búsan lehajtotta fejét, majd kurtán kijelentette, hogy később visszajön.
Vajon mennyi ideig marad távol? Elég ideig, hogy én elfelejtsem ezeket a súlyos gondokat? Vagy csak egy röpke órára, míg megnyugszom? Sokat kérdeztem magamtól, miközben néztem a távozó Arint.
Bárcsak ne jönne vissza – kívántam magamban. Bárcsak elfeledhetném.
A Teremtő, azt rebesgetik, sokkal gyengébb a Pusztítónál. Sokan azt gondolják azért, mert a világ megérett már a pusztulásra és az újjászületésre. Ezért hát a Teremtőnek gyengébbnek kell lennie. Az a kaldvinói történetmondó, aki sok bolondságot hordott már össze, olyan híreket terjeszt erről az istenségről, hogy ostoba, mint egy szamár, s ugyanolyan makacs is. Nem tudni, hogy ő ezt honnan szedte össze.
Valójában a Központban semmit sem tudnak róla. Annyi bizonyos volt mindig is, hogy fehérnép, s hogy Avol elzárta erejét szeplőtlenségébe. Emiatt sok rossz hírt terjedt el róla, mielőtt bárki is megismerhette volna. Az őt dicsőítő énekek mellett olyan dalokat írtak róla a borgőzös dalnokok, amiket csak kocsmákban szabadott énekelni, mert ott senki sem kérte rajtuk számon.
Nem is beszélve arról, hogy a sok nemes úr közül hányan ábrándoztak egy ilyen isteni teremtés ölelő karjairól, és arról a megtiszteltetésről, melyet egy effajta házasság hozhat.
Nem is csoda tehát, hogy olyan igaz történetek keringenek még a világban, amik szerint alacsony születésűek legszebb lányukra azt mondták, hogy a Teremtő maga. Ezek aztán jó helyre házasodtak és jól meggazdagodtak. Csak utóbb derült ki a disznóság, de egy olyan világban, ahol a házasságot nem lehet megmásítani, már nem volt mit tenni. Legalábbis hivatalos, jóhiszemű úton.
Így történt, hogy a Teremtőt egyszerre imádták és várták megjelenését, s egyszerre gyűlölték is mielőtt kiderült volna, hogy ki az.
Mintha előre láttam volna mindent. Nem kellett sok idő ahhoz, hogy Arin visszakujtorogjon, de úgy tett, mintha semmi sem történt volna. Arcán nem tükröződött sem a megbánás, sem a harag, így én is igyekeztem feledni, s jól hozzáállni.
Leült a nappaliba, ahol én éppen egy kis rajzon ügyködtem. Akkoriban nagyon szerettem tanulmányokat rajzolni, az egyiket csinosítgattam. Arin messziről figyelte a rajzon tett utolsó vonásaimat, majd mikor azt vette észre, hogy befejeztem, megköszörülte a torkát, hogy a figyelmet magára irányítsa.
- Szeretném, ha kipróbálnád a varázslás művészetét. Érdemes volna beleszoknod a használatába, hogy kellő időben a segítségedre lehessen. Szeretnék könnyíteni terheiden, ezért hoztam neked egy fegyvert.
Ekkor egy kardot nyújtott át nekem. Egy pillanatig idegenkedve néztem rá, de amikor láttam, hogy Arin jobb szeretné a kezemben látni, elvettem. Vörös bőrrel fedett hüvelye volt, ugyanolyan bőrrel vonták be a markolatot is. Sosem volt azelőtt ilyen nálam, ezért bizonytalanul fogtam, csak vizsgálgattam. A keresztvas V alakban hajolt a penge felé, s olyan látványt nyújtott számomra, mintha már régóta ismertem volna a fegyvert.
- Kralannak hívják. A legjobb társ, akit kívánhatsz magad mellé egy csatában. Könnyű penge, fürge és pontos. Előtted sok más hős és jó király birtokolta, most a tiéd. Ha ő veled van, nem leszel egyedül.
- Ő? Úgy beszélsz róla, mintha egy ember volna! – nevettem idétlenül.
- Annak előtte, hogy egy kardba helyeztek, ember voltam, kisasszony! – szólt egy komor hang a fejemben, mire aztán szemem akkorára tágult legalábbis, mint egy kistányér.
Arin kurtán elnevette magát döbbent reakciómon, majd a röhögést elfojtva magyarázott:
- Kralant emberöltőkkel ezelőtt kovácsolták Vashegyen. A legfinomabb ércből készítették a valaha élt legjobb mesterek. A nagy, ám öreg varázslók és varázslónők dönthettek úgy, hogy hatalmukat és lelküket az enyészetnek és az újjászületésnek vagy egy örökéletű fegyver használóinak kezébe adják. Így történt, hogy az Erő Kardjába Kralan lelke belekerült. Bár azóta a fegyverek ilyesfajta készítését betiltották, mert sötét erőket mozgattak meg velük, sok viszont a mai napig megmaradt. Ez az egy a családom birtokába került nem olyan sok évvel ezelőtt. Atyám a Teremtőnek szánja, kérlek, fogadd el.
Kínosan mosolyogtam, fogaim közül egy köszönömöt szűrtem ki, aztán letettem a kardot a kanapéra.
- Nézd, Arin, nagyon hálás vagyok, hogy egy ilyen becses kardot adsz nekem, de én nem akarom ezt ölésre használni. Még önvédelemből se, nem vagyok hajlandó ölni.
- Nem kell feltétlenül arra használnod, ez a kard képes téged összekötni a mágiával, így könnyedén tudsz majd varázsolni. Megtanítalak vívni, hogy amikor nem leszek melletted, te tudd, mit kell tegyél.
- Rendben, abban az esetben nagyon szépen köszönöm.
Nagy levegőt vettem, és a kezembe kaptam a kardot ismét. Ügyelve arra, hogy meg ne vágjam magam, előhúztam a fényesre csiszolt pengét. Kellemes hangot csalogattam belőle elő, nem volt olyan durva hangzása, mint Arin kardjának. Megvizsgáltam az élét, s minden részletét, majd mikor már nem tartottam attól, hogy önmagamban kárt tehetek, a filmekből ellesett módon lassan lóbáltam a levegőben.
Nem is kellett Arinra néznem, hogy tudjam, még csak nem is fogtam helyesen. Egyszerűen csak élveztem a helyzetet.
- Az már jó jel, hogy nem félsz kézbe venni egy ilyet. Az már más, hogy borzalmas módon teszed.
- Hát csak hogy tudd, nem karddal a kezemben születtem, most van ilyen először nálam – fintorogtam vissza az ő gúnyos megjegyzésére.
- Ezt jómagam is tudom, gondolod, hogy elvárom tőled a mesteri szintet már az első alkalommal?
- Nagyon úgy nézett ki.
- Igaz, hogy az alapszintet hamar teljesítened szükséges, nem fogok heteket tölteni az egyszerű fogások megtanításával.
A fiú karba tette kezeit, méltató pillantásától elfogott a rosszullét egy pillanatra. Nem is akartam belegondolni, hogy milyen módszereket kívánt alkalmazni, hogy a célját velem elérje.
- De most térjünk át fontosabb dolgokra. – A kávézóasztalon lévő rajzomra mutatott. – Szeretném látni, hogy képes vagy-e jelen állapotodban varázsolni.
- De hát fogalmam sincs a módjáról, mégis hogyan idézzem meg? – Lassan visszacsúsztattam hüvelyébe a kardot, s letettem. A fiú közben kezébe vette a rajzot, firtatta néhány pillanatig, hümmögött, majd felém nyújtotta.
- Segítek.
Elhúztam a számat, de ő még mindig türelmesen a levegőben tartotta. Végül elvettem tőle.
- Jól van, így végtére is bizonyosságot nyerhetek. Ha ez a madár itt fog repkedni, alávetem magam az… akaratodnak. Persze bizonyos kereteken belül.
- Nosza – mondta sürgetően és karjába tette kezeit.
Várakozóan figyelt, tele reménnyel. Nem tudom, hogy vajon arra várt, hogy ne sikerüljön, s magamra hagyhasson azzal az indokkal, hogy nem vagyok méltó a Teremtő címére vagy arra, hogy sikerrel járjak, s ő elkezdhesse végre a feladatát.
Nehezet sóhajtottam.
- Jól van. Akkor kezdjük… – Mereven bámultam a képet, s gondolataimban arra utasítottam a vörös tollú madarat, hogy keljen életre.
Nem hittem benne. Akartam, hogy megtörténjen, de szívem mélyén úgy éreztem, hogy mindez csak mese, nem lehetek én a Teremtő.
- Kisasszony, sok emberrel volt már dolgom, de magácska aztán igazán nehéz eset! Ha annyira akarja, miért is nem tud hinni benne? – Kralan morgós hangja beszélt a fejemben. Újra elhúztam az ajkam. Persze, így van, de egyszerűen nem voltam rá képes.
Nem.
Voltam.
Rá.
Képes.
Annak előtte, emberöltőkkel ezelőtt is éltek Teremtők és Pusztítók. Akkoriban a világ nem érett meg a változásra, így az élet úgy hozta számukra, hogy előbb pusztultak el, minthogy feladatukat bevégezhették volna.
Sok ígéretes küldöttet gyilkoltak le élni és uralkodni vágyók, kevésbé ígéreteseket pedig a halál másképp ragadta el. Nem mindegyik hitt önönmagában és végzetében, így kerültek végül vissza a Forrásba. Érni és megváltozni, a következő testbe kerülve végül döntésre jutni.
Senki sem tudja az okát annak, hogy miért kell olyan sokat várni az igazit, hogy miért nem elegendő egyet leküldenie a két erőnek. Az egyszerű halandók nem érthetik a felsőbb hatalmakat. De vannak gondolkodók, akik úgy vélik, ezen két küldött ugyanolyan halandó lélek, mint a mienk, és olyanná kell beérnie, aki megértheti a miérteket.
De mi nem tudhatunk ilyesmikről, mi nem vagyunk Teremtők és Pusztítók.
Valamiféle belső megérzés ösztönzött arra, hogy behunyjam a szemem, érthetetlen sugdolózást hallottam, de tudtam, hogy csak az én fejemben szóltak ezek. Az izmaimon valami átvette a hatalmat, arra kényszerített, hogy leüljek. Nem éreztem a kanapé kárpitjának érintését, inkább természetellenes hideget és ürességet.
A sustorgás elmaradóban volt, egy hang azonban kiemelkedett hirtelen.
- Higgy benne!
Ez Arin volt. Nem tudom, hogy a fejemben szólt-e vagy kintről jött, de nem is érdekelt igazán.
- A teremtményem én vagyok, lelkem része, a forrás része, mindannyiunk egy darabja. Mi vagyunk.
Ezt én mondtam, vagyis az én számból hangzott el.
Én vagyok. Mi vagyunk. Repülünk az egekben, felhők fölött, hegyek között. Szárnyalunk a lelkek tengerében, és szárnyainkkal körülfogjuk a világot. Őrizzük és tápláljuk, a visszatérőket magunkhoz öleljük, s mély álmukból felkeltjük őket, ha vissza kell térni. Ha vissza kell térnünk.
Égető tűz. Életet adó fény.
Hideg sötétség.
Arin pofozott fel. Elájultam, mikor az űrben a Nap tüzes gömbjébe repültem. Hogy ez megtörtént-e a valóságban vagy csak hallucináltam, nem tudtam.
- Üdvözlet újra a világban, Teremtő! – kedvesen mosolygott rám, majd összeborzolta a hajam. Úgy tűnt, nagyon örült annak, hogy elájultam. Miféle beteg perverzió ez?
Felültem, közben pedig nyögve fogtam még mindig kóválygó fejemet.
- Mi történt? – Kérdésemre választ már nem is kértem, észrevettem azt a szempárt, mely az asztalról engem figyelt.
Nem. Saját magam figyeltem.
A paradicsommadár eltűnt a papírlapról, és megjelent ebben a dimenzióban. Élettelenből élőt alkottam, varázsoltam, teremtettem. Isten voltam… Mereven figyeltem a madarat, az pedig fejét illegette, billegette, barna szemeivel méregetett, s bennem valami megdobbant – egy másik szív, egy kisebb, szapora kopogású.
- Repülj! – suttogtam elfojtott izgatottsággal, mire a madár kitárta vérvörös szárnyait és könnyedén felemelkedett. Nem volt túl sok hely a repülésre, így csak egy kisebb kört tett meg.
Elbűvölve bámultam, talán a szám is tátva maradt a csodálkozástól. Arin fölényes vigyora sem volt képes arra, hogy kivonjon a bűbáj alól. Csak amikor megszólalt – mert azt feltétlenül muszáj neki.
- Vigyázz, nehogy berepüljön valami a szádba!
- Még pár másodpercig igazán csendben maradhattál volna – vágtam vissza neki unottan, majd ugyanennek az arckifejezésnek a kíséretében kinyújtottam a karom, hogy a madár kényelmesen leszállhasson rá. Karmai nem sértettek meg, pedig rendesen megkapaszkodott bennem.
Megint leültem, a teremtményem a karfára ugrott át, hogy tollászkodhasson. Kecsesen mozdult, könnyed volt, gyönyörű. Olyan, amilyen én soha nem leszek. Az én testembe nem szorult ilyen báj, csak ez a hatalmas erő.
Tűnődve néztem két kezemet, melyek által teremthettem. Pár tollvonás, és egy hatalmas sereg rendelkezik védelmemre. Néhány papír, s enyém a világ minden kincse.
Megremegett a kezem, mikor végiggondoltam az erőmben rejlő temérdek lehetőséget.
Átok ez, nem áldás. Eszem veszthetem, mint a hatalomra jutó emberek a történelemben… A cézárok, nagy királyok és diktátorok. Nincs ember, aki képes volna ezt bölcsen használni. Ember nincs.
Isten voltam.
- Úgy tűnik, hogy végigvitted a próbát. – Arin is lehuppant egy fotelba, lábát rávetette a másikra, s a lehető legkényelmesebben elhelyezkedett. Lovag és nemes, ide vagy oda, egy utcai suhanc is megirigyelhette volna tőle ezt a… fesztelen tartást.
Megvetően méregettem. Úgy mondta ezt, mintha semmi érdemleges nem történt volna. Mintha nem én rendelkeznék a világ minden erejével.
De miről is beszélek? Elhatalmasodott rajtam valami mérgező, állatias vágy. Nem engedhettem ennek az ösztönnek, mert akkor nem lennék jobb bármelyik másik őrült uralkodónál.
- Ami azt jelenti, hogy én vagyok a Teremtő. Igaz? Várhatóan a világ romlásának gyógyszere. – Ölemben pihentetett tenyerembe bámultam ismét. – Nem is tudom, hogy jó-e ez.
- Én sem tudom – sóhajtotta –, de abban biztos vagyok, hogy ki kell hozzuk ebből a lehető legtöbbet. Meg kell erősítselek, lelkileg és testileg, lovagként harcolni karddal, esetleg, ha időnk úgy engedi, íjászatra is. Meg kell tanítanom az igazi világ működését és rendjét. Hosszú hónapokba is beletelhet, akár egy évbe is, hogy többé-kevésbe meg tudd magad egyedül is védeni, ha én nem leszek a közeledben.
- Ki sem tudom várni azt, hogy nélküled lehessek – gondoltam keserűen.
- Naxosznak sem kell kevesebb idő arra, hogy felkészüljön. – Arin mélyen gondolataiba vette magát, állát dörzsölgette és aranyszőke hajába túrt.
- Háború lesz?
- Bizonyára. Eddig viszonylag békésnek volt mondható a viszony a két rend között, de mostanra már elkezdtük a szövetségesek felkutatását és egyéb fontos diplomáciai körutjainkat.
- Velem mi lesz akkor, ha ilyen vérengzésbe fúlnak a dolgok odaát?
- Biztonságba helyezünk, természetesen. Vörösvölgyben vagy egy távoli helyen, ahol nem találhat rád az a kígyó.
- Azt hittem, hogy harcolni fogok a Vörös Rend színeiben. – Csalódott arckifejezésem mögött boldog voltam, hogy ki akarnak ebből hagyni. Semmi kedvem nem volt térdig hullákban gázolni.
- Háborús tapasztalat nélkül semmiképpen. – Nevetett. – Még megölnének, s várhatunk az eljöveteledre ismét.
- Nem is értem, miért probléma ez, ha te úgyis képes vagy időben utazni… Seperc alatt megkeresed a másikat, talán az jobban is kedvelne téged.
- Ebben igazad van, de akkor elveszne a beléd fektetett idő. Magam is öregszem, ez ellen nem sokat segít az időutazás képessége.
- A belém fektetett idő, hm? – szomorkásan lehajtottam a fejem, majd nagy levegőt vettem és próbáltam elhagyni a gondolatokat, hogy idő előtt bevégzem. Ez a fiú egy istencsapása, de legalább megvéd, ha alkalmasnak talál.
Akkor legyünk alkalmasak!
- Egyébként nem tartom lehetetlennek, hogy idővel megkedveljük egymást, Laura. – Őszintén mosolygott rám. – Tudom, nem vagyok egy mesebeli lovag, aki maga tökély, de megszokjuk a másikat igen hamar.
- Szépnek szép vagy – jegyeztem meg halkan, mintha ez lenne az egyetlen jó tulajdonsága. Erre hangosan felkacagott, szinte könnyekig fakadt a nevetésben. Térdét is megpaskolta, majd elhalkult.
- Nahát, ez aztán igazán mulatságos volt! Legalább szép vagyok! Akkor, kedves hölgy, te pedig… te pedig…
Megakadt. Nem tudta volna rám ugyanezt mondani, hát persze, hogy nem, kegyes hazugságnak is sok lett volna!
Tanácstalanul meredt rám, szája szólásra tátva, de egy hang nem jött ki rajta, hiába az ajak, ha az agy nem képes néhány kedves szót alakítani.
Szánalomra méltó volt próbálkozása, ezért kedvesen rámosolyodtam.
- Látod? Ez szép. Ez a mosoly.
- Szép mentés!
- Nem, komolyan mondom! – Előrébb hajolt, fürkészte az arcom. – Ha szeretnéd egy kicsit is magadat, akkor mások is szeretnének és szépnek látnának.
- Arin, az istenit, kit érdekel a szépség, ha én vagyok a Teremtő, mi? – gonoszul csillogott a szemem, s a fiún láttam a felismerés jeleit. Látta bennem a mélyen megbúvó sötétséget, amit én akkor még észre sem vettem. Nem akartam észrevenni.
- Mindenesetre – elkapta rólam tekintetét, mintha égettem volna valamivel – igyekezzünk helyet alakítani nekem otthonodban.
- M-m-micsoda? – Állam a földön koppant, a madár mellettem tollait borzolta. – Mégis hol? Hogyan? És a családom?
- Gondolod, hogy titokban tarthatod mindezt előlük? A jövőbeni elmaradásaidat vagy esetleg azt, hogy hetekre eltűnsz? Mivel magyaráznád furcsa tevékenységeidet?
- Felnőtté válásnak? – vontam meg a vállamat. De igaza volt. Fájdalmasan igaza. Tekintve, hogy fiatal vagyok és nem egyedül élek, nehéz volna titokban tartani Arint és a varázsborzalmakat, amiket a nyakamba varrt.
Nagyot sóhajtottam. Jöhetett volna pár évvel később is ez az egész, akkor nem kéne másokat is belerángatnom. Ó, ja, igen… a szüzességem addigra már… Talán azért vertek meg ezzel a lomha testtel, hogy addig is eltaszítsam a jelentkezőket? Szép, szép dobás volt, Sors!
- Egyébként pedig nem kell aggódnod a családod miatt…
Még folytatta volna, de kulcszörgetés és matatás hallatszott a bejárati ajtó felől. Ijedtemben felugrottam és lefagytam. Naxosz! Az nem lehet, neki nincs kulcsa…
Akkor anya! Hazajött! Miért én? Miért én?
|