Két arc
Auctrix 2014.05.10. 12:11
Pusztavég falai aranyfényben csillogtak, az életadó tüzes korong bevilágított minden zugba, fénylett minden ember ruháján, akár nemesi öltözékben, akár paraszti rongyokban voltak.
A király várának kertjében töltötte a reggel óráit, a feje fölé ért napkorong heve elől a középütt álló tölgyfa koronája alá húzódott. Székeket és gyümölcsökkel megrakott asztalt parancsolt magához, a szolgálók sebtiben pakolták a drága étkeket uruk elé.
Aztán a nyugalom ült rá, és elbájolva figyelte a tölgy leveleinek suhogását. Megparancsolta hírhozóinak és tisztjeinek, hogy ne zavarják őt soha a kertjében. Az csakis az ő helye volt, nem akarta a birodalom gondjait odavinni.
Maga maradhatott.
- Király uram! Megzavarhatom nyugalmadat? – szólt hozzá váratlanul egy kedves hang. Az egész városban a legkedvesebb.
- Kérlek, Verulias, foglalj helyet mellettem. – Megvárta, míg a férfi leült az asztal másik oldalára. – Egyél ezekből a gyümölcsökből, a déli tartományokból hozattam. Van köztük édes, van savanyú, s van, amiben mind a két íz egyszerre megvan. Igazán kellemes.
- Köszönöm, megkóstolom. – Verulias beleharapott az egyik narancssárga gyümölcsbe, de fanyaron köpte azt ki a markába, miután néhányszor megrágta.
Naxosz felkacagott, hogy a könnye is majd kicsordult.
- Verulias, hát nem tudtad, hogy a héját először le kell venni? Ez nem alma, aminek minden részét megeheted!
- Uram, először veszek a kezembe ilyen ételt! – A férfi magához vett egy kést és serényen hántani kezdte vele a narancsot. Csöndben maradtak.
- Mi szél hozott erre? – kérdezte végül Naxosz zöldszín szemének sugarát a férfira vetve.
- Az a hír járja, hogy a Teremtőt Kékvérű Arin sikeresen oltalma alá vonta. Bizonyára te is hallottad.
- Hallottam-e? Két szememmel láttam azt a korcsot, amint a Kékvérű piszok mögé bujdosott előlem. – Naxosz arcából és hangjából tiszta gúny és megvetés világlott.
- Nem is említetted ezt nekem!
- Nem is találkoztunk azóta. Este az álmában jelentem meg, hogy próbára tegyem. De Arin megakadályozott.
- Csak nem megölni akartad? – Verulias fürkésző tekintetétől a király lesütötte szemét, mintha apja fedné meg éppen.
- Dehogy, sosem tennék ilyet!
- Ismerlek, te komisz gyermek! Megszabadultál volna tőle, mielőtt még bárki tudott volna róla!
Verulias alig nézhetett ki negyven évesnek, mégis minden szavából az öreg bölcsesség és tudás hangzott. Nevelője volt Naxosznak, de még az ő összes felmenőjének is. Évszázados múltját az Alvilággal kötött szerződésnek köszönhette.
- Most már mindegy, vállalkozásom sikertelen volt. Mostantól csak imádkozhatom azért, hogy valaki elpusztítsa helyettem!
- Bolond beszéd! – Legyintett. – Nem ilyennek ismerlek. Őseid között is megfordultak már ígéretes Pusztítók, sőt, Teremtők is. Őket is magam neveltem, s mégis mind elbuktak. De te nem teheted! Uralkodónak születtél, bölcsnek és igazságosnak! Minden megvan benned ahhoz, hogy az Új világot te kormányozd. Nem ez a szíved vágya?
- Nem tudom, mire vágyom igazán. – A király szomorúan hajtotta le a fejét, makacsul bámulta a zöld fűszálakat. – Anyám az, ki ezt akarja. Nekem a tiszta boldogság is elég lehetne. Ha szegény halászként is megkaphatnám, inkább lennék akkor az, mint dicső, gazdag király!
- Jaj, Naxosz, úgy beszélsz, mint a dacos gyermekek! Te több vagy annál, minthogy mást akarjál, mint ami vagy. – Verulias szelíd szavai mindig erősek voltak.
A tölgy nyikorgott a szélben. Naxosz és sokat megélt nevelője csendben figyelték az öreg növényt.
- Még apám ültette gyermekkorában. Mikor is?
- Van annak félszáz éve is, ha nem több. Nekem már összefolynak az évtizedek és emberöltők. De inkább mesélj a lányról!
- Szép.
- Szép? Ez kissé szűkszavú leírás! – Nevetett Verulias, s újabb narancsot vett a kezébe.
- Igazából a külseje nem annyira – javította ki magát Naxosz ráérősen.
- Felvágtad volna, hogy lásd a belsejét, igaz?
- A szeme szép. Barna, mint a gesztenye – folytatta a férfi, meg sem hallva nevelője gúnyos megjegyzését.
- Barna a szeme. Hát a haja? Ha már ennyire részletesen megvizsgáltad…
- A haja is gesztenyebarna, szépen omlik a vállaira.
- A vállaira, értem. Naxosz, nem akarlak kinevetni, de olyan vörös a képed, hogy már attól tartok, lázat kaptál.
- Valami nagyon furcsa benne… – Meg se hallotta nevelőjét. – Mintha ismerném.
- A bordélyban sok a barna szemű és hajú lány. Ágyasaid között is volt pár ilyen.
- Azok nem ilyenek! Azok néznek rám, de nem látnak…
- De hát a lány bizonyára nem örült annak, hogy meg akartad ölni.
- Igaz, nem kifejezetten nevezném örömnek, de amikor rám nézett. Nem tudom, hogy csak én képzelem úgy, hogy meglátott engem. Engem.
- Ebből nem sokat értek, de te bizonyára jól tudod. Gyerek vagy te még… – Ezt már csak sutyorogta, s még egy ideig elnézte Naxoszt, amint emlékeiben elmélyedve bámult fejéből kifelé. Mosolygott rajta. Mosolygott, kicsit gúnyosan, de mégis megértőn.
Tudta, hogy a Teremtő és a Pusztító egymásnak született, az emberek ezt igaz szerelemnek nevezik, de ez a kapcsolat e két hatalmas erő között mégis más. Több.
- Mi is volt a neve? Arin Laurának szólította. Milyen furcsa név… Latin szóból ered, ha jól emlékszem: laurus. Babér… Külhonban a dicsőség, a győzelem jele. Talán jele annak is, hogy győzelmeskedni fog felettem? Képes lenne rá? Még nagyon gyenge.
- De Arin mellett erőssé válik. Amiatt aggódnod nem kell – szólt bele gondolatának menetébe Verulias, mire Naxosz felbámult rá.
- Igen, tudom. Arin a legjobb, akit magának kívánhat a lány. Bár meghalna…
Bár nem lenne útban!
Meglőve éreztem magam a fölém magasodó problématengerben. Oldalamon Arin a lehetetlen ruháiban, övéről kard lógott, a trópusokon élő paradicsommadár a háttérben nézelődött.
Széles vigyort erőltettem az arcomra, így néztem elébe a hazudozásnak. Kudarcra volt ítélve minden próbálkozásom, anyámnak sosem tudtam hazudni. Minden rezdülésemet ismerte.
Nevetni fog rajtam. Ahogy én nevettem Arinon.
Ráadásul a mosást sem intéztem el.
Minden a fiú hibája.
- Szia! – bukott ki belőlem azon nyomban, hogy érdeklődve pillantott rám, s szólásra nyitotta volna száját. – Ő a hagyományőrző barátom – mutattam Arinra, aki értetlenül összevonta a szemöldökét. – És izé, megmutatta a kardját, meg minden!
Ne, Laura, hagyd abba! Ettől csak rosszabb lesz.
Akadozott a hangom, de azért csak folytattam, erős illúzióm volt, hogy kibeszélhettem a furcsa helyzetet.
Anyám lepakolta a szatyrokat, egy hétre előre bevásárolhatott, pedig nem szokása. Mosolygott, világosbarna szemei felragyogtak, s érdeklődve figyelte bukdácsoló mondataimat. Bátorítóan bólogatott.
- És ez az ő madara!
- A nevét megtudhatom?
- Ó, hát, A… András! – szinte felkiáltottam, mert anyám beljebb lépett a nappaliba, hogy maga köszönthesse. Szívem a torkomban dobogott, fejemben üres és nehéz morajlás lett úrrá. Kész, nem tudtam többet mondani.
- A… András? Az Arin jobban illene ehhez az archoz, nem?
Vigyorgott, s régi ismerősként kacsintott rá. Le kellett üljek. Most már mind a ketten rám mosolyogtak. Hát tényleg csak egy vicc volt az egész! Anya tervelte ki, s hamarosan a TV-ben láthatom ezt a szerencsétlenséget! Szédültem.
- Mi folyik itt? Te honnan ismered? Kik vagytok? – habogtam zavartan.
- Laura, minden rendben… – Anyám csitítgatott, de kitéptem magam a karjaiból, s Arinnak rontottam. A képébe üvöltöztem:
- Hazudtál mindenről, ez csak egy vicc volt! Én meg bevettem! Mennyi pénzt kapsz ezért, he?
A méreg elöntötte az agyam, ütlegeltem a mellkasát, hisztiztem, de egy pillanat alatt minden erőm elfogyott, s elsötétült a világ, fejem olyan nehéz lett, mintha követ raktak volna bele. Arin elkapott, mielőtt összerogytam volna. Tudatában voltam mindennek, s igyekeztem megtartani magam.
Leültettek.
- Laura, kislányom, nem hazudott neked, minden szava igaz, te kiválasztott vagy és ő megvéd téged!
Anya átölelt, szőke hajából áradt az édes parfümillat. Bénán álltam az ölelést, bágyadtan pillantottam fel a fiúra.
- Meg is öltelek volna. – Ajkaim csak formálták a szavakat, de Arin így is megértette, aztán elkapta rólam tekintetét. Nem hitte volna, hogy ennyire megharagszom rá, amiért nem szólt anyámról.
- Pár napja járt nálam a fiú, először nevettem rajta – mondta anya kuncogva, majd elmorzsolt egy könnycseppet. Büszkeség és némi félelem öntötte el. – Tudod, én mindig is hittem az ilyesmiben, de amikor szembesültem vele, nagyon megijedtem.
- Hát még én – sziszegtem Arin felé, emlékeztetve őt Naxosz megjelenésére.
- Ez a Naxosz figura nagyon veszélyesnek hangzott, annyira megijedtem, mikor mesélt róla! Szerencse, hogy ez a kedves fiú megtalált téged, és vigyáz rád!
- Ó, hát, persze, vigyáz rám, de még milyen jól! – Széles mosolyomból anya nem vette észre, hogy mindezzel Arint pocskondiázom. Ő maga mondta, hogy megölne, ha másképp mennének a dolgok…
A fiú csak állt ott mellettünk bénán, kukán. Szeméből sugárzott felém a megvetés. Nem kedvelt, de muszáj volt úgy tennie, hogy anyámat megnyugtassa. Nem volt szüksége egy aggódó, dühös szülőre. Elég voltam neki én is.
- És ez a madár az egyik rajzod, ugye? – Anya könnyezve figyelte a madarat, ami odaszárnyalt a közelébe, a másik karfára, és hagyta, hogy óvatosan megsimogathassa. – Az én lányom…
- Jaj, anya, ne sírj, minden rendben lesz! – próbáltam magam is nyugtatni, de nem tudtam eldönteni, hogy örömében sír-e vagy bánatában. Végtére is lehet, hogy mind a kettő miatt.
- Jó, jó, mindjárt abbahagyom! – Kifújta az orrát. – Tudod, mit? Főzök valami finom ebédet nektek! Addig is, segítesz kipakolni?
- Persze, anyukám! – Már ugrottam is a konyha felé, hogy valamivel lefoglaljam gondolataimat. A pakolás és főzés épp jó erre. Koncentrálj a hagyma szemet égető csípésére, észre sem veszi senki, hogy nem csak amiatt sírsz. Mindent magamba fojtottam.
- Közben Arinnak is hoztam pár itteni ruhát, bizonyára hasznára válik. Remélem, eltaláltam a méretedet.
- Nagyon köszönöm, asszonyom! – Hálásan meghajolt anyámnak, aki kacagva nevetett rajta. Nem a meghajláson, hanem az asszonyomon.
- Nem kell így szólítanod, nem nézek én ki asszonynak! Hívj csak Laurának. – Anyának igaza volt abban, hogy nem nézett ki mindennapos háziasszonynak és anyának. Alig negyven évesen bárki megirigyelhette volna tőle fiatalos külsejét.
- Laura? Magának is ez a neve?
- És kérlek, tegeződjünk. A középkorban bizonyára máshogy mennek a dolgok, de ez itt a huszonegyedik század! Az itteni szabályok érvényesek rád is, Arin.
- Értettem, Laura, a nagyobbik, köszönöm! – Zavartan köszöngetett, meg akart hajolni, de anyám szúrós tekintetére megfagyott, kiegyenesedett, és segítségért könyörögve nézett rám.
- Igen, nehéz lesz, mivel máris két Laura van a házban. Egyik rosszabb, mint a másik – súgtam kacéran Arinnak, ő erre nagyot nyelt.
- Tessék, itt vannak a ruhák! – Anya még azelőtt a kezébe nyomta a szatyrokat, hogy elkezdte volna a főzést. – Kell segítség az öltözködéshez?
- Azt hiszem, egyedül is menni fog – vigyorgott a fiú.
- A címkéket már kivágtam belőlük, neked csak fel kell venned őket. – És már tolta is befelé a nappaliba, majd becsukta az ajtót.
- Na, akkor álljunk neki főzni!
- Anya…
- Mondd. – A lábasokat pakolta, kereste a megfelelőt, majd pislogva nézett rám.
- Akkor most ő itt marad velünk? Hol fog aludni? Bírjuk mi ezt szűkös pénzügyeinket tekintve? – Helyzethez illő kérdéseim záporoztak felé, ő nyugodtan állta, majd mikor abbahagytam, folytatta a pakolást.
- Emiatt ne aggódj, jól tudja, hogy az itteni elhelyezése költségekkel jár, ezért hozott magával pénzt.
- Mégis milyen pénzt? Az ottanival nem megyünk sokra!
- Nem hülye ez a fiú, na! Mondta, hogy a Vörös Rend itteni különítménye mindent elintézett neki. Hivatalos papírokat kapott, itteni pénzt, minket is ellát, ami a saját költségeit illeti.
- De jó, hogy erről nekem egy szót se szólt! – duzzogtam a szemetes fölött hagymát hámozva. Anya sürgött-forgott a konyhában, nagy ebédre készült. De ha a Vörös Rend pénzéből megy, akkor nem is baj. Menjen csak. Nekik úgyis sok van, nekünk meg kevés.
A család… nos, a családom bonyolult. Ebben a korban a házasságok hamar megszületnek és hamar tönkre is mennek. Ha gyermek van, az még nehezebb helyzetet hoz. Nálunk két gyermek született két apától, s mind a kettő külön életet él. Anya egyedül maradt az öcsémmel, és nem könnyű az élete. Az sem segít rajta, hogy én a művészeteknek szenteltem volna magam, amiből manapság ebben az országban senki sem él meg. De ennek is vége már, Arin megjelenése mindent felborított.
Anya egyelőre nem döntötte el, hogy jó vagy rossz irányba… Ha minden igaz, anyagai problémáink megoldásra kerülnek, de olyan veszélyek árán, melyek mindannyiunk életét fenyegetik. Más dolog az, hogy választásunk nincsen.
Ez van, ezt kell szeretni.
Anya hamar elfogadta, én még dacoltam, ahogy a fiatalok szoktak. Az út azonban ki volt kövezve előttem. Nem mehettem más úton.
- Megoldjuk, Laura, ahogy eddig minden mást – szomorkásan, beletörődve mondta ezt a lábosnak. Feldarabolta a hagymákat, s csöndesen főzni kezdett. Robotszerű mozdulatai arról árulkodtak, hogy fejét kiürítette, s ilyen módon mindent feledve cselekedett.
Magam is hasonlóképp hámoztam a többi zöldséget, répát, krumplit. A kellemes ürességet egy dolog zavarta csak meg – valaki idegesen kopogatott az ajtónkon.
Gondoltam, csak rosszul hallottam, de akkor újra kopogtak.
- Kinyitom – sóhajtottam, mire anya hümmögött. Térdeim roppantak egyet. Lassan botorkáltam az öreg ajtóhoz, közben nyögve szóltam is, hogy közeledem.
Kinyitottam.
Nem is kívánhattam volna rosszabbat: egy régi barátnőm lihegve támaszkodott neki az ajtófélfának, úgy látszott, sietett. Mi oka lett volna arra, hogy ilyen sietve megjelenjen? Régóta nem beszéltünk akkor már egymással… Nem láttam az összefüggést.
- Szia! – Bökte ki végül, majd nagy levegőt vett és még utoljára kifújta magát. Tekintetével bent kutakodott, anyának intett és mosolygott. Elálltam az útját.
- Hát te? Mi ez a nagy sietség? Talán valami baj van?
Izgatott toporzékolása alább maradt, türelmetlenül mosolygott.
- Ó, nem, semmi baj! Csak erre jártam, gondoltam, benézek hozzád.
- Futva jöttél… miért érzem azt, hogy más oka is van ittlétednek?
Erre zavartan megfagyott, de a válaszát már nem kellett megadnia. Váratlan kitárult balomon a nappali ajtaja, és feltűnt benne Arin századhoz illő öltözékben. Szerencsére így sokkal könnyebb bemutatnom a fiút bárkinek is, bár beszéde még mindig furcsának tartható.
De nem kellett megszólalnom, amint a lány meglátta a fiút, boldog kacagással bújt át karom alatt, hogy aztán Arin nyakába vethesse magát. Egy pillanatra a lélegzetem is elállt, s csak bámultam a szemben lakó szomszéd ajtaját, mint borjú az újkaput.
- Jaj, Arin, de jó, hogy itt vagy! Előre láttalak, csak nem tudtam, hogy biztos-e! Olyan rég láttalak, de olyan rég! Hogy vannak a Központban? Ugye Opherius még sokáig megmarad? El sem hiszem, hogy itt vagy!
A fiút váratlanul érte a roham, bénán állt, és nem tudott mit kezdeni a lánnyal. Arcára zavart mosoly ült ki, s mikor a kérdésáradatnak vége szakadt, örömmel vette, hogy lemászott a nyakából.
- Na, akkor tessék legyen szíves elmagyarázni nekem, hogy mi a szent szar folyik itt már megint! Anyámat értem, de te honnan ismered? – Itt a fiúra mutattam, aztán becsaptam az ajtót. – Nehogy azt mondd, hogy te is benne vagy!
- Nos, ami azt illeti – kezdte kissé megszeppenve –, de benne vagyok. Nyakig… a szarban, ahogy elnézem a fejed.
- Bizonyára vörös a dühtől!
- Jaj, de szép madár! – A paradicsommadár kirepült a nappaliból és Arin vállára szállt. A lány elbűvölve nézegette, velem mit sem törődve. Bevallom, kicsit hebehurgya volt mindig, de ilyenkor azért elvártam volna némi… figyelmet.
- Rixal, nyugalom! – csitította Arin a lányt, akiről én addig úgy tudtam, hogy Mercédesznek hívnak. Olybá tűnt, hogy csak itteni fedőnév volt az, amin évekig szólítottam.
- Ó, Laura, ha előre láttam volna, szóltam volna, tényleg! De sajnos nem látok messzire, még sokat kell gyakorolnom. – Pattogott tovább előttem, magához rántott, ugrált. Értetlenül pillogtam Arinra, ő csak a vállát vonogatta.
- Talán szemüveg kéne neked, hogy nem látsz?
- Jaj, milyen vicces vagy! – legyintett. – Dehogy, én jövőbelátó vagyok!
- Bassza meg, Merci! – Hörögtem halkan, hogy anyám meg ne hallja. – Akkor ezért a rengeteg hibátlan dolgozat és furcsa jövendölések! Hát még hány ember van a környezetben, akik tudtom nélkül használnak varázserőt?
- Te használtad az erődet? Engedély nélkül? Önös érdekekből? – Arin felszívta magát az előbbiek hallatán, s Mercédesznek rontott szavaival. – Tudod, hogy ezért büntetés jár!
- Ugyan, ugyan! – Védőn maga elé emelte kezeit. – Elég nekem Laura dühe is, nézz csak rá! Sosem láttam még ilyennek, biztos kapok majd érte rendesen!
- Jól van, feladom. – Betrappoltam a szobámba, és az ágyamba vetettem magam. Szerettem volna sírni, tombolni. Becsaptak egész életemben, ennél fájdalmasabb felismerésem nem volt sosem. Úgy vágott fejbe az egész, hogy alig bírtam talpon maradni közben. Elegem volt mindenkiből. Nem akartam többet tudni a bujdosó mágiahasználókról. Még a végén kiderülne, hogy mindenki rajtam kívül jól tudott ezekről!
- Hé, ne szívd mellre! – Mercédesz tolakodott be, vállán ott ült a madaram. – Ha jól átgondolod, rájössz, hogy nem tehettem mást, mint elhallgatni előled igazi énem. Nem tudtuk, hogy te ki vagy, nem fedhettük fel magunkat!
- Tudom – sírtam a párnámba. Elfojtott hangomon a lány mosolygott, leült mellém az ágyra.
- Inkább örülj annak, hogy nem vagy egyedül! Tudom, Arin néha goromba és kőszívűnek tűnik, de egy igazi angyal. Na, jó, ez nagy hazugság, de tud jó ember is lenni.
Elnevettem magam. Nem hittem volna, hogy Arin tud jó is lenni. Egyáltalán az milyen lehet? Inkább hátborzongató, mint kellemes…
- Csak tudod – szipogtam –, rosszul esik ez az egész. Mi régen olyan jó barátok voltunk, minden titkunkat megosztottuk egymással, s erre kiderül ez. Meg még mi minden fog! Félek előre.
- A mi barátságunk nem volt hamis, ha erre gondolsz. Rixal… ő valami más bennem. Ő az, aki ennek a csodálatos világnak a része, amibe te éppen csak belecsöppentél. Most őt is megismerheted, ahogy a többieket is.
- Na, ne, vannak többiek is? – Most már kínomban nevettem ezen. Ha már lúd, legyen kövér, nem?
- Vannak bizony! Az osztályban, de még a tanári karban is! Elég sokan, ami azt illeti, meglepődsz majd, milyen képességeik vannak, s juj, vívhatunk közösen! Arin a legjobb kardforgató a világon!
Kétes örömmel hallgattam ujjongását. Mindig is ilyen volt, nem lehetett sose leállítani. De mégis valami elbújt a boldogsága mögé. Lehet, hogy nem volt ott semmi, csak az én szívemre húzódott a szürke köd, ami nem engedett boldogan fogadnom ezeket az újdonságokat.
Ez nem én vagyok.
Sok más időben élnek az egyszerű emberek elől megbújva a mieink. Jobb élet reményében kiköltöztek a Központból, az istenektől kapott ajándokokat eltiltva maguktól. Mi csak Külhoniaknak nevezzük őket, ezeket a korcs félembereket, hisz végül mindegyikük elveszti születési jogon kapott áldásukat.
A Vörös Rend főházában, Vörösvölgyben kapuk százai engednek utat a kivándorlók számára. A közös szabadság ára ez, ami lassú kipusztuláshoz vezet.
Ezek a Külhoniak egy dologgal tartoznak csak szülőviláguknak, ha vezetőjük szólítja őket csatába, azonnal meg kell jelenniük igaz hazájukban, különben a vissza nem vonható halál terhe sújtja őket.
Sokan ezért még előlünk is elbujdosnak, mintha csak szégyellnék mivoltukat. Megvetendő faj ez, nem érdemes egyikük sem az isteni kegyelemre.
Az államok vezetői igyekeztek megakadályozni az eszét vesztett kivándorlásokat, bezárták a kapukat, engedékenyebbek csupán megszabták az elköltözhető családok számát.
Egy legendás király, Vöröskői Dimitius, első ezen a néven, csupán olyanokat engedett át, akiknek varázsereje születésüktől fogva csökött volt. Rossz népek szava azt hangoztatja, hogy valóságos kitoloncolás vette kezdetét az ő és fiai uralkodása alatt. De ez olyan régen történt, hogy mára már senki sem tudja, mi az igaz, s mi nem.
Tudjuk, hogy a polgári szabadság világából a nemes vér elcsörgedez, s lassan meddővé válik a birodalmuk, míg az erős királyi hatalom keze alatt élők virágba borulnak.
A krónika megírásának éveiben élt egy olyan vezér, akit Rubintszemű Opheriusznak hívtak. A Vörös Rend negyvenhetedik választott fővezére ő. Ez az ember képes volna mindenkit elengedni, amerre csak vágyaik húzzák őket. Hivatalokat enged felépíteni az elköltözöttek világaiban, s segíti beilleszkedésüket. Senki sem tudja, miért ez a nagylelkűség tőle. Talán ezekben találta meg az ellenséget elpusztító fegyvert?
Adják az istenek, hogy minél hamarabb megakadályozza valaki ezt az őrültet!
Lefelé hajlott már a nap az égen, s Pusztavég népe már a másnapra készülődött. A mesterek letették szerszámaikat, az asszonyok vacsorát tálaltak munkából hazatérő uraiknak. Még sok suhanc vihogott az utcákon, vagy a várfalon túli mezőkön. Hamarosan a várkapuk bezárulnak, és nem engednek se ki, se be senkit külön engedély nélkül. Így szól minden város törvénye a vidéken.
Pár óra, majd minden fény kihuny, minden pilácsot eloltanak, és mély álomba szenderülnek az emberek. Kivéve a várost védő katonákat és a fogadók zajos népeit. Ők még tovább mulatoznak, ha futja ugyan miből.
Az ifjú király az egyik ilyen zajos késdobálóba igyekezett korona, díszes öltözék nélkül és csuklyában, nehogy út közben bárki felismerje. Szeretett volna a nép emberei közt lenni, hallgatni a duhaj dalokat, megcsókolni egy-két szép leányt a közeli bordélyból, akik kuncsaftokat kerestek alkalomadtán.
Fogadó a Vidám Kupához. Nomen est omen, mormolta Naxosz az orra alá, mikor meghallotta a malacsivításhoz hasonlatos röhejeket. Mosoly nyúlt el az arcán, szíve ifjonti erővel verdesett tudva, hogy tilosban járkál. Verulias sose engedte volna egy ilyen hely közelébe. Rossz képet festene az uralkodóról, mondta mindig.
De őt akkor nem érdekelte ez. A korona nagy teher, kell egy kis szórakozás!
Belépett a dohos, gyertyákkal megvilágított fogadó tágas termébe. Megcsapta a borgőz, hogy szinte az ajtófélfának esett tőle. Senki nem vette észre, ez pedig nagyon kedvére volt. A vendégek nem foglalkoztak a csuklyás alakkal, ettek, ittak tovább, vagy éppen a sarokban nyalogattak egy-két kacér hölgyet, mellbimbót…
A fogadósné a pultban törölgette a korsókat, tálakat, mit sem törődve a körülötte lévőkkel. Komótosan, álmos szemekkel tette a dolgát. Elviselte, hogy a férfiak megpaskolták a fenekét vagy a melleit. Hiszen nő volt, neki a tűrés volt a dolga és a takarítás.
Naxosz lassan odalépdelt az asszonyhoz, a pultnak támaszkodott, és a csuklyája árnyékában mosolygott. Elővette erszényét, majd kipengetett egy aranypénzt.
Az asszony szemei kikerekedtek, talán egész életében először látott ilyet, majd mohón rávetette magát és a fogához verte. Mikor megbizonyosodott róla, hogy igazi arany, szélesen vigyorgott a vendégére.
- Mivel szolgálhatok, uram? – Nyájas mosolya mögül kivillantak rossz fogai, amire a vendég iszonyodva hátrébb húzódott.
- Először is, fogadósné, adjon nekem egy kupát a legjobb borából! Másodszor pedig készítsen a legnemesebb borjúhúsból olyan sültet, hogy szinte megszólal! Harmadszor pedig ma este mindenkinek ebből a pénzből járjon a sör és a bor, ameddig ki nem hányja a sarokba!
Ezt aztán meghallotta egy közelben ácsingózó részeges, s elkurjantotta magát:
- Ma mindenkinek ingyen jár az ital! Hozzuk föl a pincéből a hordókat és verjük csapra mindegyiket!
Nem is kellett több, csapatostul indultak neki a hordóknak, a fogadós csak pár pillanatig üvöltözött velük, de az asszonya megnyugtatta, s megmutatta a mellei közé rejtett aranypénzt. Akkor az ura arca a boldogságtól lett piros, s mivel a rejtélyes vendéget nem merte, az asszonyát csókolta össze. Később már ő maga is segédkezett a hordók kiürítésében.
Elkezdődött a vigadalom, énekelni és táncolni kezdtek azok, akik még nem hánytak, s hánytak azok, akik már nem bírtak énekelni és táncolni. Naxosz a borjúsült mellől figyelte a táncot, a ricsajt. Nem akart csatlakozni, de már az is boldogsággal töltötte el, hogy az ő szeme ilyet láthatott. Ha tudták volna, ki is ő, lábai előtt hevernének napokig és csókolnák csizmáját.
A más izgalmakra vágyó férfiak nem töltötték meg gyomrukat itallal, hogy aztán böfögve elaludjanak. Felhajtottak egy-két kupa sört, aztán a pénzért gyönyöröket áruló hölgyekhez fordultak – bátrabbak a sötétebb sarkokban, szemérmesebbek az istálló falának dőlve.
Naxosz mohón nézte a felfordulást, szíve ugrált, vére csapongott, de megálljt parancsolt magának. Énekelt a tömeggel, majd bátorítóan üvöltözött a verekedők egyikének, másikának. Evett, ivott, de aztán meglátott valakit, éppen belépett a kocsma ajtaján.
A lány meglepődve nézett végig a megvadult embereken, s már éppen fordult volna vissza, de akkor már Naxosz elállta az útját.
A férfi nem tudta, hogy mit csinál. Teste tagjai magától vitték oda a lányhoz, széles vállai árnyékában megszeppenve nézett fel rá az igen szellősen öltözött lány.
- Kedves uram, mivel szolgálhatom? – kérdezte szemlesütve, s közben kecsesen simogatni kezdte Naxosz mellkasát. Mozdulatain azonban látszott a gyakorlatlanság. Új lány volt, s nagyon fiatal.
- Légy a társaságomban erre az estére! – buktak ki akaratlan a szavak száján, s magához ölelte.
Egy pillanatra agyába villant valami, ami miatt még vadabbul szorította a törékeny testet. A Teremtő arcának képe vérét pezsdítette, átvette az uralmat rajta ez a lüktetés. Kezei között a rémült lánnyal, átverekedte magát a tömegen, és a hátsó ajtón a hűvös levegőre kilépett. Még pár lépést megtett, hogy elüljön mögöttük a zaj, és sötétségbe burkolózhasson.
Nekinyomta egy deszkafalnak, hogy mi volt annak a másik oldalán, egy percig se érdekelte. Vadul letépte a lenge ruhákat, ijedt sikoly követte mozdulatait. Naxosz a lány szájára tapasztotta kezét, hogy az ne kiáltozzon, majd ágyékát odanyomta a csontos derekához.
Mámor öntötte el egy röpke pillanatra, de az elmúlt, s így többet akart. Belecsókolt az íves nyakba, harapdálta, szabad kezével a fejletlen melleket fogdosta.
- Nem foglak bántani, ha nem kiáltasz segítség után! – súgta a fülébe, mire a válasz remegő bólogatás volt.
Elengedte a száját, az levegőért kapdosott, de egyébként meredten állt, s tűrte a csapásokat, hogy egy ismeretlen férfi a falnak dönti, s azt teszi vele, amit csak akar. Elnyelte könnyeit. Ez az ő élete.
Naxosz vadul csókolni kezdte, beleharapott az ajkába is, a lány érezte saját vérének ízét. Tűrte.
Ahogy azt is, hogy combját fölemelte, teret engedve az erőszaknak, a durvaságnak, a pusztításnak.
Nem tartott sokáig.
Amire Naxosz először visszaemlékezett, az a lány kihűlt, meztelen teste volt. Ajkai megfagyott kiáltásra tátva, szeme üvegesen meredt a csillagos égre. Lába közét és combjait vér festette pirosra.
A férfi meghökkenve nézett le rá. Először nem hitte el, hogy az ő műve lett volna, de senki más nem tehette. Lábaiból kifutott a vér, s térdre kényszerült. Gyomrát felkavarta a látvány, de büntetésül azért se vette le róla a tekintetét.
Remegve hátratolta kócos haját, teljes tanácstalanság lett úrrá rajta. Hagyja ott? Legkézenfekvőbb megoldás. Aztán megnyomorítja a lelkiismerete.
- Ami megtörtént, az megtörtént. – A semmiből támadtak neki a szavak, a meglepettségtől Naxosz a sárba csúszott. – Ezen nincs mit szépíteni, megöltél egy kislányt.
- Ki a fene vagy? – kérdezte az árnytól szinte üvöltve, de aztán észrevette, és visszafogta hangját.
- Nem ismersz meg? – gúnyosan kinevette a lócitromban és húgyban ülő Naxoszt. – Tükörbe szoktál nézni?
Kilépett a holdfénybe a gyanús alak, s akkor a király felfedezte saját magának pontos mását.
- Az nem lehet! Téged… Te már nem létezel! – Rémülten üvöltözve mutogatott rá, mintha nem hinne saját szemének, közben a seggén csúszva hátrált a mocsokban.
- Én? Ugyan! Engem te nem tudsz csak úgy elhessegetni. – A hasonmás légiesen lépkedett Naxosz nyomában. – Ott vagyok benned, csak a megfelelő időre vágyom. Legközelebb szeretteid közelében robbantalak fel, s talpig vérben ébredsz! Mint akkor, két éve… emlékszel?
Naxosz üvöltött, s amilyen gyorsan csak bírt, feltápászkodott a sárból. A büszke király, akire minden alattvalója felnézett, állig szarban menekült önmaga elől.
Előtört a pusztíthatnék. Mostantól semmi sem ugyanaz.
Az ebédet jóízűen és többnyire csendesen fogyasztottuk el. Rixal is velünk evett, ő fejezte be legkésőbb, mert muszáj volt beszélnie, áradoznia, esetleg kérdezősködnie. Én morcosan hárítottam, Arin készségesen válaszolt. Anya érdeklődve figyelt mindent, őt jobban érdekelte az új világ, mint engem.
Rossz szájízzel közelítettem meg a témát. S senki nem beszélhetett rá arra, hogy nézzem a napos oldaláról. Nincs napos oldal. Itt nincs.
- Megbeszélek valamilyen összejövetelt a többiekkel, mit szólsz? – Rixal búcsúzó szavai még kevésbé adtak okot arra, hogy örüljek. Még több felfedezés, még több hazugság napvilágra kerülése.
- Már alig várom! – köszöntem el tőle egy hamis mosollyal.
- Örülnöd kéne. – Arin karba tett kezekkel, kissé megvető modorral beszélt hozzám. Anya a konyhában mosogatott.
- Könnyebb volna, tudom – vallottam be –, de nem megy. Idő kell még hozzá.
- Kapsz.
Ezzel lerendezettnek tekintette lelki válságomat. Öröm volt vele szót váltani. Fogamat csikorgatva mentem be a szobámba, magamra csuktam az ajtót, majd ebéd utáni alvásra hajtottam a fejem.
Álmomban a világmindenség tengerében úsztam. Enyém volt a világ, és én a világé voltam. Mellkasomat szétfeszítették a különböző érzések. Fényt árasztottam magamból, s rájöttem, hogy én maga a Nap voltam.
Életet adtam.
Az öröm és a szeretet küldötte vagy, ne légy a szomorúság és a gyűlölet hordozója!
De ki volnék én mindez mellett? Van-e én vagy csak mi vagyunk?
Mindenki van.
Létezem. Én. Létezem.
S te mindig létezel. S mi mindig létezünk.
És nincs vége? És nincs kezdete?
Minden a jelenben van.
Hát a múlt? A jövő? Azok nem is léteznek?
Emberi léptékek. A mi szemünk magasból tekint.
Onnan az igazság is látszik.
Te vagy az igazság. Mi vagyunk az igazság.
Egyek vagyunk.
Pusztítás! Halál, gyötrelem vagyok! Ki volna az, aki engem befogadna szívébe?
Nincs jó és rossz. Csak a létezés van.
Hogyne lenne! Az ember sír, az ember nevet!
Mert ember.
S te ki vagy?
Mindenki és senki.
Érthetetlenek a szavaid.
Ember vagy.
Ember vagyok. Igaz. S mindig az leszek, amíg itt vagyok. S majd visszatérek a forrásba.
Hozzánk.
Egyek vagyunk.
Örökre.
|