Érdekek hálója
Auctrix 2014.05.24. 10:41
Vörösvölgy fölött szürke fellegek gyülekeztek. Áldásos esőt vártak azokból a felhőkből, hosszú ideig tartott a nyári szárazság, és így a várost körülvevő erdők fáin a leveleket megsárgította a tűző nap fénye.
A főtéren vásárnap volt, a birodalom minden szegletéből jöttek emberek eladni portékájukat, s a gyülevész népektől a lehető legtöbbet megtudni az elmúlt és közelgő napok eseményeiről.
Sokan azt beszélték, hogy hamarosan háborúzik egymással a két szövetség, és riogatták egymást, hogy az egész ismert világot felégetik a csatákkal. Nem csoda hát, hogy a nagy nyüzsgés közepette sokan jajgattak, mások azonban a mindenféle utcai szórakoztató vándorszínészeket és zenészeket nézték nagy ámulattal.
A tarka népség zaja méhkasként zsibongott szét a város nyugodtabb utcáin, de a nyomornegyedig már nem hangzott semmi belőle. Ahogy az ott síró szegények hangja sem jutott el a főtérig.
Ebből a szorgos kasból nőtt ki az a hatalmas vár, amit mindenki csak Arx Rubrának hívott, azaz a Vörös Várnak. Maga az épület nem hordozott ilyen színeket magán, belsejében is csupa, mezítelen kőpillér és lépcső, ámde a termet, ahol a birodalmat kormányzó Házak Tanácsa ült, minden részletében az élet színeként ismert vörös uralta. A legnagyobb vezér trónusa mögött is egy hatalmas főnix arannyal hímzett alakja lógott a legnemesebb selyemből, amiről azt beszélik, nemes szüzek kezei által készült, és védelmező ereje van.
Az ablakokkal sűrűn díszített termet egy ellipszisről formázták, melynek egyik végéből nyílott az a legendás ajtó, amin sok király és hős lépett már be, amibe a legrégebbi mesterek belefaragták a világteremtés történetét.
Azon a borongós napon többeket meglepő jelenség tette be a lábát az ajtón keresztül. A Házak Tanácsa követeket fogadott a világ más nagy birodalmaitól meghallgatván kéréseiket és ajánlataikat. Éppen a messzi keletről érkezett furcsa ember még inkább furcsa szavait figyelték, kereskedelmi ügyekben jött el olyan messzire hazájától, amikor nagy robajjal egy váratlan vendég lépett be.
Felbőszült morajlás lett úrrá a termen egy szempillantás alatt, a keleti ember riadtan ugrott félre a sebesen közeledő vendég elől. A jövevény megállt a magas emelvényen ülő vezér előtt, aki akkoriban maga Rubintszemű Opherius volt. Nem várta meg, hogy szólásra hívják.
- Megvan.
Ezt az egy szót aztán nagy pusmogás követte, a vezetők, nemesi családok fejei mind felháborodva beszéltek a megjelentről, mutogattak rá, és egyesek tiltakozó módon kiáltottak Opheriusnak.
A vezér kényelmesen felállt trónusából, majd csendre intette a Házak Tanácsát, elég volt egyetlen kézmozdulat, hogy az indulatokat féken tartsa. A fehér hajú vezető végigtekintett az egybegyűlteken:
- Vörös Rend legkiválóbb emberei, ti nem hiába ültök itt velem egy teremben! Mindannyian jól tudjátok, mi a célunk. Mi védelmezzük az életet, ezt a világot, amit mások sötétségbe taszítanának. Így az is feladatunk, hogy a mindenkori Teremtőt oltalmazzuk és segítsük útján.
- Gyalázat! – üvöltötte a terem közepébe egy családfő, szája szinte habzott a dühtől, akárcsak egy veszett kutyának.
A vendég meg se rezzent, éppen csak irányába fordította fehér arcát, hogy lássa, ki mert ilyen módon szólni róla. A magasan ülő erre aztán kihúzta magát, és csendben méregette tovább a magasból kicsinek tűnő jövevényt. Azt a jeget metsző tekintetet nem sokan bírták kiállni.
Opherius türelmesen megvárta, míg elmúlik minden moraj, körbevezette szeme sugárát a termen és a sok nagy nevű főúron. A vezér jól tudta, mi az oka a vendég ilyesfajta fogadtatásának, de beszélni róla senki sem szeretett.
- Kékvérű Arin megtalálta a Teremtőt.
Erre aztán egy-két pillantás erejéig meghűlt az ott ülők ereiben a vér, ám ez éppen csak addig tartott, amíg az egyikük fel nem üvöltött az öklét Arin felé rázva.
- Hogy merészeltél te számkivetett korcs a Teremtőhöz járulni? A törvénynek a fejedet kéne vennie mindazért a gyalázatos tettért, amit a családod elkövetett! Az összes Kékvérűnek meg kéne halnia!
Sokan értettek egyet azzal az úrral, kivégzésért kiabáltak, a méltóságos nagyurak úgy harsogtak, akárcsak a piaci kofák. Arin szó nélkül tűrte megvető szavaikat, bár állkapcsát megfeszítette, nehogy dühe elvegye uralmát nyelve felett.
A vezér túlkiáltott a vásári zajon.
- Uraim! Bár ti mind megbélyegeztétek a Kékvérűeket, majd kitaszítottátok ebből a teremből őket – ekkor egy hézagra mutatott a főurak között –, gonoszul meggyilkolt tagjaik közül az utolsó még most is azért küzd, hogy visszafogadjátok házát az őt megillető helyére. Ugyanahhoz az ügyhöz tartoznak ők is, most pedig lehetőség is nyílik előttük, hogy megmutassák ezt nektek. Arinra bíztam a Teremtő felkutatását és védelmét. Bár sok emberöltővel ezelőtt nem sikerült megvédenünk a kiválasztottat, most másképp lesz, mert a legjobb van a Teremtő mellett. Én vezetőként bizodalmamat beléhelyeztem ebbe az ifjúba. Arra kérlek benneteket, hogy tegyetek így ti is, vigyük győzelemre ügyünket! Ezek szellemében folytassátok a birodalom kormányzását.
A jobbján ülő férfinak biccentett, aki jól tudta, ez azt jelenti, hogy Opherius távozik a teremből. A vezér még meghajolt a terem méltóságai előtt, aztán trónusa mögé lépve kisétált egy kisebb, hátsó kijáraton. Az ott maradottak többsége gyűlölködve figyelte Arint, amint meghajtotta kissé fejét, mielőtt az irigylésre méltó erejét használva eltűnt a szemük elől.
Végtelennek látszó folyosókon haladt Opherius, körülötte gyorsan suhantak el a főnixalakos zászlók. A vele szembe jövők ijedten kapták össze magukat, illendően köszöntötték, de a vezér nem foglalkozott alattvalókkal. Saját termébe igyekezett, aminek jelentéktelennek tűnő ajtaja előtt az ifjú lovag már várta.
- Nagy felfordulást csináltál – morgott rá, miközben kulcsaival zörgött. – Nem lehetett volna csak nekem bejelentened?
- Nem.
Opherius felnézett a fiú kiismerhetetlen arcára. Semmi jelét nem mutatta megbánásnak, de még örömnek sem, hogy az ő nevét gyalázók előtt fölényesen mutatkozhatott. Ha nem ismerte volna jól, félne Arintól. Bár családjából nem sok maradt, pártfogói közül is többen elhagyták, még mindig hatalmasnak számított a Kékvérű család utolsó ágacskája.
Beléptek a kis zugba, dohos szag csapta meg orrukat. A falat, ahol ugyan látni lehetett, gyanús, zöld foltok díszítették. Pergamenek százai várakoztak a szoba közepén álló asztalon, ami mögé a vezér leült, majd a kupac nagyját a földre söpörte. Opheriusnak nem volt szüksége semmilyen írásra, hogy emlékezzék, kiváló esze mindent megjegyzett. Az a szoba csak az írnokok fontoskodásának eredménye volt, ahova a sok ellenjegyzendő iratot vitették. Máskülönben csak titkos kihallgatásokra használta, ez az alkalom is éppen ilyen volt.
- Nos, Arin, figyelmem a tiéd. – Összefűzte ujjait az asztallapon. – Azt tudjuk, hogy a Teremtő megvan, de kérlek, mesélj róla.
A fiú körbetekintett a bútorokon, amelyekből szerződések és térképek folytak szerteszét. Háta mögött összefogta kezeit, egy apró vonás jelent meg arcán, ami mutatta, ki nem állhatta azt a kis patkánylyukat. Azt hitte, hogy őt fényűzőbb helyen fogadja majd, rangjához illően, de tudta, hogy mit sem számít ez, ha csak ők ketten vannak ott.
Nagy levegőt vett.
- Az utolsó régióban találtam rá, nem mutatkozik rajta a Régiek vére.
- Ó – adott csalódottságnak hangot Opherius és hátradőlt székében. – Ez várható volt. Sok lesz vele a munka.
- Igen – nyugtázta a fiú gyorsan. – Nem is beszélve arról, hogy mennyire ellenáll.
- Te sem nyájas megközelítésedtől vagy híres – sóhajtotta. – Az ereje?
- A leány érintetlen.
- Jó, az nagyon jó. Maradjon is úgy, de ezt rád bízom. Nem tudhatni, mikor kerülünk kritikus helyzetbe.
Arin akaratlanul is elmosolyodott.
- Min derülsz annyira?
- Semmi érdekes, Laura még gondolni sem mer ilyesmire. Nem kedvel engem.
- Nem is lényeges, hogy szeressen téged. Neked sem. Ha kell, tudom, te megteszed. – Legyintett. – Ez nem is fontos most, azt mondd meg, hogy megfelelőnek látod-e.
Ha nem az, Opheriuszon nem múlik, hogy már az elején elpusztítsa és egy jobbat keressen. Nem akart felesleges erőt pazarolni egy tehetségtelenre, hisz amíg a Kékvérűek időugró képessége az ő oldalán áll, addig kutathat, amíg akar, és addig is fog. A Teremtő élete Arin jóhiszeműségén függött.
A fiú félretekintett, a padlót pásztázta tekintete. Nem hazudhatott arról, hogy alkalmatlannak tartotta a lányt, de nem akarta az esélyét sem így elvenni tőle. Biztos, hogy az idő végtelen tengerében még sok Teremtő születhet, de akarhatja-e annak az ártatlan lánynak a halálát? Nem ismerte igazán, hogy válaszolhasson.
- Ígéretesnek tűnik, de még csiszolni kell – mondta végül olyasféle meggyőződéssel a hangjában, hogy már önmaga is elhitte.
- Egyébként sem ölethetem meg, ha már bejelentettem a Házak Tanácsában! – nevetette derűsen. – Mintha te mindezt előre sejtetted volna. Megesett rajta a szíved, hiába mutatkozol kőkeménynek.
Arin nem volt abban a pillanatban ilyen számító, nem a Teremtőre gondolt, hanem saját maga becsületére. Annyit tudott Opheriuszról, hogy mindenben az eredményességet nézte első helyen, egyetlen emberélet a sorban jóval hátrébb volt számára, de azt sose gondolta volna róla, hogy a kiválasztottal szemben is így tenne.
Milyen világba került bele az a leány?
- Rám bíztad ezt a feladatot, a Teremtőt én oltalmazom. Ha kell… tőled is megvédem. – Merően nézett vezérére, amiképpen a véreb, ha védi területét. S komolyan is gondolta, ezek után, hogy a világ is tudott róla, mindent meg kellett tennie a lányért, ha nem akarta elbukni az utolsó esélyét is becsületének visszaszerzésére.
Opherius vörös szemével vígan figyelte a fiút, nehéz aranygyűrűkkel díszített kezét szája elé tartotta, így kuncogott Arin komolyságán.
- Mind ugyanazért küzdünk – mondta visszafojtva vigyorát, közben szélesre tárta karjait, hogy töretlen és őszinte barátságának jelét adja.
- Nem – felelte fagyosan a fiú, s már indulni készült –, te az úgynevezett ügyedért, de én családom becsületéért. De tudod mit? Igazad van, a célunk ugyanaz. Győzelemre vinni a Teremtőt.
A Vörös Vártól egyhétnyi lovaglásra, Pusztavég falai között lázálmokban gyötrődött a király, hogy ágya majd’ magába szívta hideg verítékes testét. Termének ablakait elsötétítették, nehogy a napfénnyel együtt ártó szellemek is beszivárogjanak az ifjú lelkébe.
Fenséges ágya mellett rezzenéstelen egy sötét, vékony alak ült. Lombzöld szemeivel a világot adó gyertyák lángjait figyelte, amint felfelé ágaskodtak és falták a levegőt. Az egyik füstölögve elnémult, s abban a pillanatban kitárult a vasalt ajtó is.
Újabb sötét alak jelent meg, akinek látványára riadtan pattant fel ültéből a másik. Mégsem beszéltek. Mindketten hallgatták a nehéz szuszogást.
- Hagyj békén! – nyöszörgött föl álmából a nagyúr, majd hevesen kapkodni kezdte a levegőt, mígnem egy őrült kiáltásban kitört.
A mellette lévő alakok megremegni látszottak, kezeikkel már éppen lefogták volna Naxosz karjait, de a beteg megnyugodott addigra.
Tanácstalan sóhaj hagyta el a virrasztók ajkait.
- Egyre rosszabb – szakadt ki végül a lombzöld szeműből. – Az elmúlt néhány órában többször is rátörtek azok a látomások.
A mellette lévő tálból kivett egy fehér kendőt, kicsavarta belőle a vizet és szeretetteljes mozdulatokkal törölgette a király fehér homlokát. A másik alak szeméből szikrázott az undor.
- Nincs neked jobb dolgod?
Erre a durva kérdésre a lombzöld szemű értetlenül pislogott maga elé, mert a magas, szikár úrnőre nem merészelt felnézni.
- Nekem királyuram mellett kell lennem, ez az egyetlen feladatom – válaszolta aztán bátortalan hanggal, keze remegett kissé.
Az úrnő dühösen kihúzta magát, nyakát előre nyújtotta kissé és összepréselte pengevékony, száraz ajkait.
- Neked csak az ágyában kell szolgálatot tenned, amire most semmi szüksége. Kotródj innét! – Igyekezte hangját visszafogni, nehogy a királyt felzavarja vele. Az ifjú mégis kinyitotta szemét, bágyadtan tekintett körbe termén.
Először nem ismerte fel a körülötte állókat, sem saját szobáját, aztán felemelte vizes fejét párnájáról, hogy jobban láthassa, mi történik körülötte.
- Anyám! – kezét kérőn nyújtotta a szikár nő felé, de az nem nyúlt utána. Csak arcát fordította irányába. – Kérlek, ne küldd el!
A lombzöld szemű arca felragyogott ezekre a szavakra, megkönnyebbült mosollyal, és sírását visszafojtva ragadta meg Naxosz kezét, simogatta fáradt arcát is.
- Itt vagyok, kedvesem, vigyázom álmaidat! – megcsókolta a kezet, aztán homlokához nyomta. Riadtan vette észre, hogy milyen hideg a király bőre.
- Ez a leány rangban nem illik melléd, fiam. Nem képes a gyógyításra sem, egyetlenegy dologhoz ért csupán, hogy miképpen tessen a te testi gyönyörödért. – A csontos nő nem tudta és nem is akarta elfedni a hangjából kihallatszó lenéző modort.
- Nem akarok itt maradni egyedül vele! – Naxosz nem is figyelt anyja szavaira, meggyötörten forgatta fejét párnáján. – Megint gyilkolásra kényszerített! – suttogta vacogó fogai közül, arcára a rettenet is kiült, amikor újra és újra eszébe jutott az ártatlan leány, akin erőszakot tett, majd lassan megölte.
Mindketten felkapták erre a fejüket, de amíg a lombzöld szemű riadtan pillogott eleresztvén a nagyúr kezét, addig a másik nő örömtelien mosolygott.
- Ne aggódj, fiam, minden rendben lesz! – sutyorogta elhaló anyai kedvességgel, és gyermeke homlokára tette ráncos kezét. Naxosz visszazuhant álmaiba. Az úrnő kifújta magából a levegőt, elnézte pár pillanatig fia beesett arcát, majd gyors váltással szikrázó tekintetét most a lombzöld szeműbe fúrta.
- Mit tegyek, Kimirel úrnőm? – kérdezte a lány halkan.
A nő önelégült vigyorral fogadta a leány rémült arcának látványát, amitől az csak jobban félni kezdett, elhátrált az ágytól, hogy minél messzebb lehessen mindkettőjüktől. A gyertyák megvilágították kecses alakját, kerekded formáit, amik elkapták Kimirel mindenre ügyelő tekintetét.
Összevonta vékony szemöldökét és elmélkedve nézett a lányra.
- Mondd csak, mióta vagy Pusztavég városában?
- Amióta csak eszemet tudom, úrnőm! – rebegte a választ értetlenül.
- S mióta szolgálod ágyában a királyt?
- Hat hónak ezelőtt küldtek értem, hogy régi ágyasának helyébe lépjek. – Szemét lesütötte, mintha szégyellné magát. – Elárvultan, vagyonomtól és erényemtől erőszakosan megfosztva éltem másfél évig kegyelemkenyéren atyám adósainál. – Elvörösödött az arca szavai közben, kezeivel szoknyáját gyűrte. – De ez sem tarthatott örökké, így a királyi udvarhoz fordultam segítségért, hátha van hely a várban egy írni, olvasni tudó hölgyre. A szolganépségbe kerültem, magam intéztem a király ruhatárát és szobájának rendjét, végül ágyába hívott. S most itt vagyok.
- Ha jól veszem ki mondandódból, családodat elpusztították két évvel ezelőtt. – Kimirel elmélyülve csücsörítette ajkát.
- Így van, úrnőm. Atyám a Vörös Rendnek áldozta magát, emiatt érte be a végzet – mondta a lány megereszkedően, sűrű bólogatások közepette.
- Furcsa, hogy mindezek ellenére alázatosan szolgálod házad gyilkosát. Tartanunk kéne attól, hogy veszélyes vagy…
- Nem! – sikította a lány. – Nem – mondta halkan, visszafogva magát. – Örömmel vagyok a király mellett, szeretem őt. Sosem forralnék bosszút ellene, eszembe se jutna.
Az anya felhúzta szemöldökét, megfordult, mintha távozni készülne a teremből, de alighogy kezét a kilincsre tette, hidegen a következőt mondta:
- Tudom, hogy szíved alatt az ő fattyú gyermekét hordozod, Avinior. Légy óvatos, miket teszel, átlátok rajtad… Hiába hiszed, hogy Naxosz felemel majd téged. Őmellé a Teremtőt rendelte a sors, belőled sohasem lesz királyné, ahogy ivadékod sem lesz több egy nem kívánt hibádnál.
Kimirel meg sem várta Avinior válaszát, bár szívesen legeltette volna szemét a leány ijedt, keserű arcán, ám fiának bűzös testétől hányinger kerülgette és egyébként sem volt már több mondanivalója, így elhagyta a király termét. Fellélegzett és széles mosolyra húzta ajkait. Minden más anya ápolta volna gyermekét el nem hagyva őt lázálmaiban, de Kimirel teljesen más volt, neki csak az számított, hogy Naxosz beteljesítse Pusztítói végzetét és uralkodjon az új világban. Ehhez pedig az a másik Naxosz kell, akitől fia úgy tartott, aki hidegvérű gyilkos, aki végigviszi akaratát, bármi lészen is az útjában.
Egyetlen dolog lehetett akadály ebben, ez pedig az a fattyú, aki ott nevelkedett Avinior méhében. Egy gyermek olyan könnyedén visszatéríthet valakit, a bölcs király, a jó király nem hagyná elveszejteni magát másik részének kedvére. Kimirel úgy érezte, valamit tennie kell, különben nem az ő fia lesz az, aki Silinus helyébe lépve egy új világrendet alkot.
Nem telt el sok idő, Pusztavég városát egy rejtélyes üzenet hagyta el. A birodalom távoli zugába indult, és a szigorú asszony meghagyta a mit sem sejtő küldöncnek, hogy senki más kezébe ne merje adni, csak a keleti helyőrség, Aldabeia város urának.
Így történt hát, hogy a messzeföldön hírhedt Ineptuszért küldetett, kinek neve hallatán minden ember reszketve bújik meg. Ineptus igazán kiérdemelte ezt a hírnevet, egymaga egész városokat képes lerombolni, tíz embert tud egyszerre lenyelni lévén, hogy egy sárkány. Idősebb a birodalomnál, amit a varázserővel bírók építettek, és megveti a rövidéletű embereket. Azonban az utóbbi évszázadokban furcsamód érdekelni kezdte őt a Fekete Rend és a Pusztító. Senki sem tudja ennek az okát, nem is igen merik megkérdezni tőle, de ha a Kígyóvérű családnak gondja támad egy másik családdal vagy egy várossal, mindig Ineptuszra bízzák a munkát, mert nem kérdez, és mindig elvégzi a munkát.
Óvakodjék minden mezei halandó tőle, különben könnyedén a sárkány gyomrában végezheti!
Aldabeia városát kegyetlenül forrósította a magasan delelő nap, minden élő és kevésbé bárgyú nép árnyas hajlékában húzta meg magát, vagy a gondosan letakargatott bódék sűrűjében adták és vették egymás portékáit. A várostól nem messze száraz, köves pusztaság terült el, semmi élet nem volt benne, csak néhány karaván porzott egyik városból a másikba. Ennek a kietlennek látszó sivatagi virágnak volt az ura a rettegett Ineptus. A sárkány nem gyakran mutatkozott népe előtt, s míg azok rendesen fizették az adót, nem is nagyon kellett törődniük egymással.
Így Ineptus minden erejét egyetlen céljának megvalósítására irányíthatta. Évszázadok óta ügyködött rajta, hogy végre markában tudhasson egy rangos címet, mellyel uralkodhatott az emberek világa fölött. Tervei mindig tisztán világlottak elméjében, s amióta csak tudomása volt a halandók próféciájáról, annak szolgálatába állította magát. Nem érdekelték őt az emberek ostoba céljai, a boldogság vagy a mágiát használók vérének tisztasága, Ineptus pusztán vágyott a hatalomra. Ő akart lenni minden idők leghatalmasabbika, s ebben a halandók próféciái akadályozták. Holmi istenségek földi lényei, kiknek teste hús és vér, elméjük pedig ugyanolyan kicsi, mint a többieké. A sárkányt felettébb dühítette, hogy ilyenek állhatnak az ő útjába. Ezért igyekezett a kettő isteni lényt mindenáron egymás torkának ereszteni, de hiába pusztult el mindegyik, évszázadokként újra és újra leszülettek.
Ineptus hát újragondolta terveit, s a legközelebbi alkalommal, mondta magának, mindent másképpen rendez el. A Teremtőt és a Pusztítót végigviszi viszontagságos útjukon, hogy majd az utolsó pillanatban mindent megszerezhessen tőlük.
Émelyítette a gondolat, hogy annyi sikertelenség után most az övé lehet az emberek világa… csak az alkalomra várt.
Az alkalom éppen eme elmélkedés közepette tűnt fel a semmiből, körülötte a levegő úgy remegett, amikor a tűz lángjaival nyaldossa azt. Ineptus, bár sosem szerette mutatni, a halandók némely dolgait igenis hasznosnak vélte, így azt is, amilyen gyorsan képesek átutazni a világot egy szempillantás alatt. A futárt jól ismerték már a várat őrző katonák, könnyűszerrel eresztették be a vár nagytermébe, ahol az úr egyik szolgálója várta. Ezt a szolgát bízta meg Ineptus a város mindennemű igazgatásával, szinte mondhatni, Aldabeia ennek a nőnek a kezén volt. Többet tudott mindenkinél, de a sárkányt cseppet sem zavarta. Amíg őt illette minden vagyon, addig akárki parancsolhatott helyette.
A nőt Kalemennek hívták, arcán ráncokat szántott az idő, bár nem volt vén, élete virágának szirmai az utóbbi években kezdtek összefonnyadni. Ineptus hajdanán az urát bízta meg a város terheivel, de a férj hamar halálát lelte. Asszonyára maradt minden gond, és ilyen jól ezen a városon még senki sem uralkodott. Mikor jelen volt a város mulatságain, mindenki hajbókolt előtte, de a háta mögött az a szóbeszéd járt, hogy a még mindig szép nőt Ineptus sem veti meg. Ki tudja, erről senki sem tudott többet, mint holmi kósza szóbeszédet.
A futár meghajolt Kalemen előtt, és elbeszélte neki, hogy csakis Ineptusznak a kezébe adhatja át az üzenetet. Az asszony csontfehér arcán fáradt mosoly jelent meg, s további tiltakozást nem tűrő módon nyújtotta kezét a küldönc felé. Az ifjú tanácstalanul egy helyben topogott, beleharapott ajkába és megrázta a fejét. Kalemen megvonta a vállát, csüggedten tekintett ki a távoli ablakokon és nagyot sóhajtva mondta:
- De ha leharapja a fejed, az ne az én gondom legyen!
Erre a mondatra aztán nagyot nyelt a futár, s bár saját életére is megesküdött, hogy Kimirel úrnő kívánsága szerint cselekszik, inkább választotta volna az ő általi kínzatást, minthogysem egy sárkány gyomrában leljen halált. Legyőzetve hát a félelemtől, átadta a pergamentekercset, s aggódva nézte a fehér kezet, nehogy feltörje a pecsétet saját szeme előtt. Az asszony látta rajta ezt, barna ajkai csúfondáros vigyorra húzódtak, de tekintete elárulta, hogy nincs, ami miatt úgy féljen.
- Azonnal rohanok uramhoz, te pedig mondd meg az úrnődnek, hogy levele célját érte. De mielőtt még hazaindulnál, élvezd ki eme város gyümölcseit, s majd vígy ajándékot a Pusztítónak a nevünkben! – Így szólott, s közben intett egy szolgájának, hogy rögvest adja át a minden különleges kinccsel megrakott dobozkát.
Kalemen még megvárta a futár távozását, majd azon nyomban Ineptus termébe vette útját. Könnyedén fogta kezébe az üzenetet, egyik ujjával minduntalan az önmagába tekeredő kígyós címert mutató viaszpecsétet dörzsölgette. Vajon mi állhatott benne? De bármilyen kíváncsi is volt rá, nem lehetett engedetlen a sárkánnyal szemben. Nem akarta elveszteni azt a hosszú évek során elnyert bizalmat, amit senki sem tudott magáénak évszázadok óta.
A sárkány mélyen a vár belsejében rejtőzött el a déli napsugarak elől, szendergésében dédelgette vágyait, s nem is sejtette, hogy sorsa hamarosan új fordulat elé érkezik. Kalemen kopogás nélkül csapta be az aranyveretes ajtót, mire Ineptus alig hallhatóan morgott.
- Remélem, nyomós indok miatt törtél rám!
- Bocsáss meg! Pusztavégből kaptál üzenetet, Kígyóvérű Kimirel küldte – rebegte az asszony, de beljebb nem lépett, csak amikor a férfi felállt ültéből.
Ineptus nem sok dolgot tudott a mágiáról, sárkányként a hosszú élet és a tűzokádás képességén túl nem kapott mást, de volt valami, amit megtanulhatott egy ősöreg fajtársától. Képes volt hatalmas, pikkelyes testét halandó bőrbe varázsolni, ami ugyanúgy öregedett, mint sárkánymivolta. Emberi alakja így az élete derekán járó büszkeségtől ragyogó férfié volt.
- A Pusztító anyja újabb feladatokat ró rám – suttogta orra alá hidegen, majd kivette Kalemen kezéből az üzenetet. A nő teste megfeszült, amikor bőre Ineptuszét érintette.
- Ne aggódj uram, hamarosan előkerül a Teremtő, és nem kell már sokáig szolgálnod azokat a fennhéjázó férgeket!
- Úgy beszélsz róluk, mintha te nem is volnál hozzájuk hasonlatos. – Vörös szemének lesújtó pillantására Kalemen elszégyellte magát, tekintetét a földre szegezte.
- Magam is ember vagyok, tudom, de melletted… – „Sokat tanultam”. Akarta mondani a nő, de végül nem fejezte be. Elvégre mit is tanulhatott volna Ineptusztól? Hiába akarta megismerni, a férfi nem osztotta meg vele terveit, sosem beszéltek egymással másról, mint a város ügyeiről. Kalemen csak sóvárgott utána, évtizedek óta vágyott a férfi testére és szívére, de Ineptuszt látszólag nem izgatták a halandó nők szolgálta gyönyörök.
- Elmehetsz – utasította a gondolataiba elmerült Kalement, még félbehagyott mondata sem érdekelte.
Egy pillanatig még bénán állt a gyertyafényben, szemeivel vizsgálgatta a viaszpecsétet feltörő kecses kezet és ujjakat, reménykedve várta a pillanatot, amikor minden ügyét félreteszi és az ő kegyeit keresi vagy erőszakosan a magáévá teszi. A nőnek szinte mindegy volt, csak elmondhassa magáról: Ineptus akarja. De folyton csalódnia kellett várakozásaiban, s már azt kívánta sokszor, bár ne érezne így. Bár ne reménykedne folyton.
- A város ügyeit talán valaki más végzi? – A férfi szemrehányó mondatára visszatért gondolatai világából, zavartan meghajolt előtte, és egy szó nélkül kihátrált a teremből.
Ineptus egyedül maradt végre az üzenettel. Finom mozdulattal tekerte ki a pergament, amin nem volt semmi egyéb egyetlen szónál:
„Elkezdődött.”
Mereven bámulta az írást, majd leengedte kezét és magába szívta a szoba dohos szagát. Nem volt benne bizonyos, hogy Kimirel mire is érthette. Megtalálhatták a Teremtőt, ez az egy szinte teljességgel biztos, és a lényeg is éppen ennyi volt számára. Részletkérdések nem foglalkoztatták, egyszerű minden, csak a Pusztítóra és a Teremtőre volt szüksége.
Végre nem kellett sokáig megjátszania az engedelmes szolgát, már csak hónapok kérdése, esetleg néhány év, és azok ketten, bárhogy is töltsék be a jövendöléseket, végül megszűnnek létezni. Akár a régiúj világot, akár egy teljesen új világot hoznak létre, Ineptus uralkodni fog minden élőlény felett.
El kellett jutnia Pusztavégbe, és nem siethetett bárgyú eb módjára egy térugró halandó társaságában, csakis saját szárnyain, büszkén, félelmetesen. Kimirelt így napokig váratta, de Pusztavég vénasszonya rövid levelében nem sürgette, Ineptus megengedhette magának a késedelmet.
Pusztavég fojtogató falai közül éppen akkor indult útjára a dalos ifjú, Caputius, amikor Ineptus a messzi keleten kitárta iszonyú szárnyait. Bár a király ágyában betegeskedett, intézői jól tudták, mit ígért meg a bárdnak. Lovat adtak alá, némi aranyat és szabad távozást. Még menlevelet is a királyi pecséttel, hogy bebocsátást nyerhessen valamennyi nemesi udvarba, jó ellátás és szívélyes hallgatóság reményében. Nem lehetett eléggé hálás a királynak ezért, mély hajlongások kíséretében ismételte meg ígéretét, hogy amikor a Teremtő Pusztavég városában lesz, ő maga is azonnal útra kel.
Amint a falakon kívülre ért, szívét ifjonti izgalom töltötte el. Még sosem hagyta el a várost egymaga, és hirtelen az egész világot be akarta járni. Meg sem állt volna a húzott szemű kicsi népek hazájáig, s onnan le egészen a délen élő fekete bőrű vadászok pusztáira vándorolt volna. Megtanulni minden tudást, dalokat énekelni és megismertetni művészetét mindenkivel, hogy aztán halála után is emlegessék a nevét.
Egyvalamit már tudott, hogy olyan krónikát fog írni, amit még senki emberfia nem olvasott. Benne lesz majd minden, ami megismerésre érdemes, mondta magának, az összes eddig élt népnek a históriáját megírja, a legszebbeket dalba foglalja. Így lesz halhatatlan a neve. Már el is tervezte.
A széles kapuban állva már csak azt kellett volna kitalálnia, a halhatatlanságig vezető út hol kezdődjön el, lovát melyik irányba indítsa először? A Fekete Rend városát már igen jól ismerte, s bizton állíthatta magáról, hogy nem szolgálta a szövetség ügyét. Nagyon vágyott látni az evilági föld legszabadabb országát, hajdan véres királyok otthonát, Vörösvölgyet. Lovát napnyugat felé fordította.
Napokig tartó út elé nézett, de nem sietette hátasát, hiszen az odáig elvezető úton még annyi más várost nézhet meg magának. Elképzelte, milyen örömmel fogják majd fogadni a városok urai, a bordélyházak leányai, hogy milyen finom ételeket és italokat kóstolhat. Alig tett meg néhány mérföldet, de már mindent tudni vélt útjáról. Egyetlen egy dolog volt csupán, amit nem vett számításba… hogy a sors erős szelei merre fújják majd Caputius kicsiny hajóját.
Ő csak egy ősrégi verset dúdolt, aminek csak az első néhány sorára emlékezett. Apró gyermekkorában ezzel csúfolkodtak, egy gyerekevő sárkánnyal riogatták egymást, fogócskázás közben is énekelték: „Hogyha nem vigyázol, a sárkány elfog téged; de ha ebédre megesz is, aggódnod nem kell, senki sem sír érted!”
Megborzongott, amikor rájött, hogy ez a sárkány Ineptuszról szólt. Visszanézett válla fölött, hogy látja-e még Pusztavég tornyait, de már olyan messze járt, hogy alig látott belőle valamit. Szíve összeszorult egy pillanatra, mert tudta, olyan kicsi ember ő ebben a világban, s mégis meg akarta hódítani azt magának.
A fene egye meg, nehéz feladat elé nézett, és akkor még csak nem is sejtette, hogy milyen fontos szerepet kap majd a két szövetség csatájában, amibe ő maga soha nem ártotta volna magát.
Aggódnod nem kell, senki sem sír érted!
|